Spotify’ın planı ne?

0
21

Firmadaki hisselerin satılmasıyla elde edilen, geri ödemesi olmayan sermaye parası toplamak yerine, borç finansmanına giren Spotify, yatırımcılarından aldığı bu parayı nasıl kullanacak?

The Wall Street Journal raporlarına göre Spotify parayı garantiledi ve karşılığında yatırımcılara Halka Arz ile satılacak olan hisseler konusunda kesin yer verdi.

Yani eğer Spotify önümüzdeki sene bir Halka Arz düzenlerse, yatırımcı TPGve Dragoneer, bu borcu yüzde 20 hisse indirimiyle sermayeye dönüştürebilecek. Bir yıldan sonra bu borcun getirdiği yüzde 20 indirim, her 6 ayda bir yüzde 2.5 artacak.

Spotify’ın planı ne?

Elinde harcamalık 1 milyar doları olan Spotify’ın, bu parayı nerede kullanacağıyla ilgili birkaç tahmin bulunmakta. TechCrunch, paranın genişlemede ve özellikle pazarlama bölümünde kullanılacağını düşünüyor.

Re/code ise daha farklı bir yaklaşımla, karşı hizmetlerin satın alınabileceği görüşünde. Yani Pandora veya SoundCloud gibi hizmetler, Spotify tarafından satın alınabilir.

Özellikle Pandora’nın geçtiğimiz bir yılda ciddi bir değer kaybettiği ve Spotify’ın pazar değerinin Pandora’nın üç katı olduğu düşünülürse, satın alma hamlesi beklenebilir. 2015 Haziran ayında Spotify değeri, 8.5 milyar dolar olarak duyurulmuştu.

Spotify, bu parayla ne yapacak henüz bilinmez ama kuşkusuz ki Apple Music’e karşı alınan bir önlem olacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER