Elektronik Deri Çıkıyor!

0
14

Hayatımızda giyilebilir teknolojiler var, ancak giydiğimiz bir teknoloji yok. Söz konusu fitness olunca da vücut değerlerimiz çok karmaşık bir hal alıyor ve her birinin ölçülmesi ciddi önem taşıyor. Hangi cihaz, sizin kendi cildinizden daha doğal hissettirebilir ki?

Techradar sitesine göre “Ultra esnek organik fotonik deri” projesinin arkasında da bu düşünce var. Bu proje, polimer LED’ler ya da pLED’ler ile elektronik bir deri oluşturmayı amaçlıyor. Bu şekilde vücudunuz giyilebilir bir cihaz haline dönüşecek.

Nano teknolojinin nimetleri

Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen materyal, çok küçük, minik ışık topluluklarından oluşan gerilebilir bir katman yaratıyor. Bu katman, ana renkleri bir ekran anlayışıyla yayıyor ve görüntü oluşturuyor.

Teknolojinin arkasında bulunan bilim insanlarına göre, bütün sistem sadece 3 μm inceliğinde. Bu sayı, insan vücudunun en üst derisine oranla bile daha ince. Ve teknoloji, hareket sırasında dahi bir sensör ya da görüntü cihazı olarak çalışabiliyor.

Denemeler başarılı

Prototiplerden biri, insan parmak ucuna yerleştirilmiş ve gayet sağlıklı bir şekilde oksijen seviyelerini ölçebilmiş. Başka bir deneyde ise yine insan elinde, bu sefer üst tarafına yerleştirilmiş ve cihaza numara görselleri yansıtılmış.

Bu teknolojinin yaygınlaşması ve Apple Watch, Fitbit gibi cihazların önüne geçebilmesi uzun bir zaman alacaktır, ancak görünüşe göre gelecekte “e-skin” terimiyle sık sık karşılaşacağız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER