Çin’de Sansür Tam Gaz Devam Ediyor!

0
34

Dış dünyaya kendisini olabildiğince kapatan, dünyanın en kapalı ülkelerden biri olarak yaşamını devam ettiren Çin, dış dünya ile ilişkilerini sınırlamaya devam ediyor.

Bu bağlamda ülkenin küresel terörizm karşısındaki güvenlik politikaları öne sürülerek, birçok teknoloji firması servislerinin sansürlenmesi gün geçtikçe artıyor.

Google, Facebook, Twitter, Apple gibi şirketlerin bazı servislerini ülke genelinde yasaklayan Çin, şimdi de Medium uygulamasını yasaklamış durumda.

Techno Buffalo’da yer alan habere göre Çin’in orta kesimlerinde oldukça popüler olan uygulama, “Great Wall”-“Büyük Güvenlik Duvarı”ndangeçemeyince, kullanıcılarına erişimi engellendi.

16-04/16/screen-shot-2015-08-09-at-35638-pm-676x450.png

Uygulamanın Yasaklanmasının Nedeni Ne?

Medium uygulaması, son dönemlerde getirdiği özellik ile, kullanıcılarınkendi web sitelerini oluşturma ve bu siteleri kendi platformlarına taşımaolanağını tanımıştı.

Çin’in tutucu güvenlik politikalarına aykırı nitelikteki bu durumun, uygulamanın ülke genelinde yasaklanmasının temel nedenlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Böylece yaklaşık 4 yıl öncesinde ülkede hizmet vermeye başlayan Medium, Sina Weibo, Facebook, Twitter gibi Çin’de yasaklanmış olan uygulamaların arasına girmiş oldu.

Çin’in söz konusu sansür politikalarını daha ne kadar devam ettireceği bilinmez; ama şirketlerin dünyadaki en büyük pazarlarını Çin’de bulundukları düşünülürse, işlerin onlar adına iyi gitmeyeceğini söyleyebiliriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER