iPhone’u Fotoğraf Makinesi Yapmak

0
45

9 yıl önce San Francisco’da hikayesi başlayan Pictar, o günden beri geliştirilip, yeni iPhone’lar ile uyumlu olarak çalışacak şekilde yapılıyor.

2015 yılında çekilen fotoğrafların yüzde 75’inin akıllı telefonlar ile çekildiği düşünülürse Pictar kamera grip, fotoğraf çekenlerin tecrübelerini bir üst seviyeye çıkartacak.

iPhone kameraları, aslında teknik olarak DSLR performansı sunacak kapasiteye neredeyse sahip. Pro Camera veya benzeri uygulamalarla birlikte enstantane, ISO, diyafram veya beyaz dengesi gibi özelliklere erişebiliyoruz.

Belki de tek problem sayılabilecek şey, cihazın fotoğraf çekerken eldeki pozisyonu. Daha doğrusu, özgürlüğün çok fazla olmaması.

Pictar, iPhone kamerasının bütün özelliklerini, bir grip yardımıyla kontrol etmemizi sağlıyor. Elde aynı bir DSLR etkisi yaratan grip, üzerindeki 5 adet buton ile birlikte detaylı fotoğraflar yakalamamızı sağlıyor.

16-04/21/pictar-iphone-kamera-grip.jpg

iPhone için kamera grip

Shutter butonu, yani fotoğrafı çekmemizi sağlayan buton ile birlikte maksimum hassaslık yakalanmış. Aynı bir DSLR butonu gibi yarım basmaişlemiyle odak noktası kilitleme ve pozlama ayarı yapabiliyor, sonrasında tam bir basma ile birlikte fotoğrafı çekiyoruz.

Ayrıca artık eldiven giyerken dokunmatik ekrandan fotoğraf çekememek gibi bir dert de kalmıyor.

Grip, ön tarafında dönen bir tekerleğe sahip. Bunun çevirilmesi ile birlikte yakınlaşma veya uzaklaşma işlemi yapılabiliyor. Böylece tek elle cihazı kullanırken zoom yapılabiliyor.

Bu döner tuşlar aynı zamanda isteğe göre programlanabiliyor. Yani isterseniz, dilediğiniz tuşa, dilediğiniz özelliği atayabiliyorsunuz.

Üçüncü buton ise selfie butonu. Yine tek bir hamle ile kolay olarak ön ve arka kamera arasında çabuk geçiş yapılıyor.

Pozlama telafisi butonu ise grip üzerinde özel olarak sağ üstte bulunuyor. Çekimden önce parlaklık değerini ayarlamamıza yarayan özellik, gelişmiş makinelerdeki gibi 1/3 Aperture değişiklikleri yapabiliyor. Manual, yani el ile ayar modunda ise ISO değerleri tekerleğin dönürülmesi ile değiştirilebiliyor.

Grip üzerindeki son buton ise “Smart Wheel”. Bu tekerlek döndürülmesiyle birlikte cihaz modları arasında geçiş yapılıyor. Otomatik mod, portre modu,manzara modu, spor modu, kar modu, selfie modu ve video modu arasında geçiş yapılıyor.

Ayrıca gelişmiş fotoğrafçılar için, shutter öncelikli, ISO öncelikli ve el ile ayar modu da mevcut.

Cihazda bulunan sanal tekerlek ise, iPhone ekranı üzerinden, shutter hızı,ISO ve flaş modlarını basitçe baş parmak ile değiştirmeye yarıyor.

Ergonomik yapısı ve tıpkı DSLR makine kullanıyor gibi performans almanızı sağlayan kullanımı, buton yardımlarıyla birleşince iPhone için en iyi kamera grip halini alan Pictar, ayrıca kılıf, kol ve boyun askılarıyla birlikte geliyor.

Grip, alt tarafında tripodlar ile birlikte kullanılabilmesi için bir bölüme de sahip.

16-04/21/pictar-iphone-kamera.jpg

Pictar bağlantısı

Pictar, iPhone ile kamera uygulaması kullanarak haberleşmek üzere yapılmış. Böylece standart kamera uygulamasında görülmeyen birçok özelliğe erişim sağlanabiliyor. Pictar üzerinde bulunan her buton, basıldığında veya çevirildiğinde, yüksek frekans çift tonlu ses dalgası yayıyor.

Her buton kendine özel bir sese sahip olduğundan, Pictar bu tonu emip, cihazdaki uygulama ile algılıyor ve ona göre basılan butona cevap veriyor.

Insan kulağının algılayamadığı 18,500 – 20,000 KHz arasında olan frekanslar ile çalışan Pictar, bu sayede Bluetooth bağlantısı dahi kullanmadığından, iPhone şarjını yemiyor.

Cihaz, 3 V CR ½ AA pil kullanımıyla 4-6 ay çalışabiliyor. iPhone 4, 5 ve 6serisi cihazlar ile uyumlu çalışan Pictar, 6 Plus ve 6s Plus için şimdilik uyumlu değil.

Pictar, Kickstarter’ın yeni projelerinden biri ve 100 bin dolar hedefe sahip. Şu ana kadar 51 bin dolar toplayan projede ürünü satın almak için yapılması gereken minimum bağış 70 dolar.

iPhone cihazlarını DSLR fotoğraf makinesine dönüştüren Pictar kamera grip ile ilgili daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayarak Kickstartersayfasına gidebilirsiniz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER