Robotik Otopark Sistemi Balıkesir’de!

0
180

Genellikle dik yapıda olması sayesinde dar bir alan içerisine onlarca araç park edilmesine olanak tanıyan robotik otopark sistemi, yurtdışında hızla yaygınlaşmaya başlarken Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk defa kullanılmaya başlandı.

2015 yılı Kasım ayında yapımına başlanılan ve bir Türk firması olan San Park tarafından geliştirilen akıllı otopark sistemi, ABD’den sonra ilk defa Türkiye’de kullanıma sunuldu.

183 metrekare alana kurulan otopark sistemi, 84 araç kapasitesine sahip. Normal şartlarda bu kapasite için yaklaşık 2 bin metre kare alana ihtiyaç duyulduğunu belirten yetkililer, otoparkın 8.5 şiddetindeki depremedayanıklı olduğunu belirtiyor.

4.2 milyon TL’ye mal edilen otopark sisteminde, bir araç yaklaşık 100 saniye içerisinde güvenli bir şekilde park edilebiliyor.

Otopark hakkında açıklamalarda bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, sistemden çok memnun olduklarını ve şehirde bulunan tüm otoparkları akıllı hale getireceklerini belirtti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER