Android Marshmallow’un Kullanım Oranı %10’u Geçti

0
10

Android Marshmallow’un kullanıma sunulmasının üstünden yaklaşık olarak 8 ay geçti. İlk 4 ay sonunda Marshmallow’un kullanım oranı sadece %1 seviyesindeydi. Ancak sonraki 4 ay kullanım oranı daha yüksek bir ivmeyle artmaya başladı ve Android’in son sürümünün çıkmasının 8. ayını doldurduğumuz şu günlerde Android Marshmallow’un kullanım oranı %10’u geçti.

Android’in internet sitesinde Android sürümlerinin kullanım oranlarının belirtildiği tabloda yazana göre 6 Haziran tarihi itibarıyla Android Marshmallow’un kullanım oranı tam olarak %10,1. Bu tablo, Google Play Store uygulaması aracılığıyla toplanan bilgilere göre şekilleniyor. Google Play Store uygulaması da Android 2.2 ve üzeri sürümlerin bulunduğu telefonlarda çalışabiliyor. Dolayısıyla bu tablo oluşturulurken Android 2.2’den önceki Android sürümleri dikkate alınmıyor. Android 2.2’den önceki sürümleri kullanan kalmış mıdır diye düşünebilirsiniz. Ancak Çin’deki birçok telefon ve tablette Android 2.2’den önceki sürümler kullanılıyor. Bununla birlikte Amazon’un Fire serisi cihazları da Android 2.2’den önceki Android sürümlerini kullanıyor. Bunların yanı sıra %0.1’den daha düşük bir kullanım oranına sahip Android sürümleri de bu tabloya dahil edilmiyor. Bu yüzden Android Honeycomb tabloda bulunmuyor.

Android Lollipop

Android Lollipop, %35,4’lük Kullanım Oranıyla Hala En Çok Kullanılan Android Sürümü

6 Haziran tarihindeki verilere göre hazırlanan tabloya baktığımızda en çok kullanılan Android sürümünün %35,4 ile Android Lollipop olduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise 31,6 ile Android KitKat yer alıyor. %18,9 ile yaklaşık 4 yıl önce kullanıma sunulan Android Jelly Bean üçüncü sırada bulunuyor. Android’in son sürümü olan Marshmallow ise %10,1’lik kullanım oranıyla ancak dördüncü sırada kendine yer bulabiliyor.

Sonrası Android Marshmallow’un Kullanım Oranı %10’u Geçti Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER