Efsane denilen olay 200 yıl sonra kanıtlandı

0
40

Efsane denilen olay 200 yıl sonra kanıtlandı

Yeni yapılan araştırma sonucu elektrik şokunun tek bir yerle sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

2 metreye kadar büyüyebilen yılan balıkları, bir elektro şok cihazına eşdeğer elektrik üretebiliyor. Yılan balığının yapabildiği sadece bu kadar değilmiş. Araştırmacılar bu canlının sıradışı bir yönünü daha ortaya çıkardı. En başlarda bazı gözlemciler yılan balıklarının sadece suda etkili elektrik şoku verdiğini düşünüyordu, ancak doğru koşullar altında yılan balığı su dışına sıçrayarak, saldırgana elektrik şoku verebiliyor.

200 yıl önce ünlü doğabilimci ve coğrafyacı Alexander von Humboldt, Latin Amerika'yı keşfetmek ve bazı şeyleri tanımlamak için araştırma yaptığında, bazı zorluklarla karşı karşıya geldi. Bunlardan bir tanesi de elektrikli yılan balığı oldu. 19 Mart 1800'de, von Humboldt, atları ile nehirden geçmek isterken, elektrikli yılan balıkları sudan fırlayarak zavallı atlara elektrik şoku verdi. Bu dramatik olay hızla bir efsane haline geldi, yıllarca birçok insan Alexander von Humboldt'un başıan gelen bu deneyimin abartılı olduğunu düşündü. Kimse bir daha yılan balığının böyle bir şey yaptığını görmemişti.

Araştırmacılardan biyolog Kenneth Catania, von Humboldt'ın hikayesini ilk okduğundan tamamen tuhaf olduğunu ve yılan balıklarının neden atlara saldırdığını düşündüğünü belirtti.

Yapılan deneyde elektrik şokunu gösteren diyotların olduğu bir insan kolu ve timsah kafası maketi kullanıldı. Tankın içindeki yılan balığı, suyun dışına sıçrayarak, kola ve timsah kafasına elektrik şoku veriyor. Görünüşe göre balık, su seviyesi düştüğünde, su dışındaki saldırganlara karşı bu davranışı sergiliyor. Balık vücudunu saldırgana ne kadar çok temas ettirirse, o kadar daha fazla etkili bir şok vermiş gibi duruyor.

Alexander von Humboldt'un başından geçen olayın tam olarak doğruluğu 2 yüzyıl sonra kanıtlanmış oldu. Videodan deneyin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER