Karanlık maddeyle ilgili bağlantı bulunmuş olabilir

0
11

Karanlık maddeyle ilgili bağlantı bulunmuş olabilir

Görünen ve görünmeyen evren arasındaki kayıp halka açığa çıktı mı?

Kant dünyayı ikiye ayırdı, algılanan ve somut dünyaya fenomenler dünyası dedi. Fenomen dünyası dışında algılanmayan, bilinmeyene ise numenler dünyası dedi. Bazı eleştirmenlere göre evrendeki karanlık madde, tam olarak bilinmeyen, görünmeyen bir numen. Fakat Macaristan'daki fizikçiler evrenin görünmeyen kısmıyla ilgili yeni bir anahtar bulmuş görünüyor.

Bu durum 5. bir kuvvetin varlığına işaret olabilir. Fizik yasaları 4 farklı kuvvete izin verir. Bunlar: elektromanyetik kuvvet, şiddetli nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet ve kütle çekim kuvvetidir. Fakat 5. kelimenin tam anlamıyla devrimci olabilir. Gök bilimciler, gök cisimlerinin karanlık madde ile ilişkisini uygulanan kütle çekim etkisinden biliyor, ancak görünür dünyayı oluşturan maddeden farklı davranıyor.

En basit açıklamayla raporda radyoaktif bozunmanın karışımıyla yeni bir orta derece parçacık açığa çıkmış görünüyor. Hesaplamalar 17 MeV (Mega elektronvolt) olduğunu gösteriyor, Higgs bozonundan 7000 kat daha hafif. Yeni parçacık bildiğimiz dünya ve görünmeyen karanlık madde dünyası arasındaki kayıp halka olabilir.

Bu bulgu karanlık alan (Karanlık madde ve karanlık enerji) üstünde çalışan kişilerde oldukça merak uyandırdı. 10 ile 100 MeV arasında karanlık fotonlara bakılıyordu, şimdi bir öncelik olarak 17 MeV hedef alınabilir. Tüm bu gelişmelerle birlikte bazı gözlemciler, sonuçların sadece küçük bir kısmının aydınlığa çıkacağını düşünüyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER