Myriad 2 sanal gerçekliği yeniden şekillendirebilir

0
8

Myriad 2 sanal gerçekliği yeniden şekillendirebilir

Yeni geliştirilen bir çip, günden güne yükselmekte olan sanal gerçeklik çözümlerinde etkili olabilir. İşte detaylar…

Movidius'u daha önce duymuş olabilirsiniz, duymadıysanız da sorun değil. Zira bu isim artık kulağınıza bolca fısıldanacak. Movidius'un, Myriad 2 isimli VPU'su (Vision Processing Unit/Görüntü işleme ünitesi), Lenovo'nun yaklaşmakta olan ürünlerinde yer alacak. Görünürde heyecan verici gibi bir gelişme olmasa da, işin rengi bambaşka. Çünkü Myriad 2, mobil alanda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklikte devrim yapabilecek potansiyele sahip.

İlk olarak VPU'nun ne işe yaradığıdan bahsedelim. Movidius'a göre yaygın sanal gerçeklik uygulamaları ile kullanılabilir, birden fazla işlemi yerine getiren, ultra düşük güç tüketen bir yonga. Bu bahsedilen işlemler ise baş ve göz takibi, haritalama, el hareketleri gibi şeyler.

Güç tüketimini önemli ölçüde azaltıyor

Google Cardboard, Samsung Gear VR veya benzeri çözümlerde kullanılan günümüz telefonlarında, belirli oranda ısınma ve pil tüketimi gerçekleşiyor. Mobil cihazlardaki GPU ve işlemci ölümüne çalışıyor, bir taraftan sanal gerçeklik uygulamaları, diğer tarafta ise arka planda çalışan farklı uygulamalar var. Özetle yoğun bir çalışma var. Myriad 2 ise bu durumda devreye giren, ciddi oranda iş ve güç yükünü hafifleten bir çözüm. Teorik olarak Myriad 2, VR ve AR görevlerinde ağırlığı kaldırarak, performansta büyük kazanımlar sağlayacaktır. VPU hakkında biraz daha detaya girecek olursa, çipte 12 tane programlanabilen çekirdek, görüntü sinyal işlemcisi (ISP) ve donanım hızlandırıcıları var.

Movidius, VPU konusunda oldukça iddialı. Zaten Lenovo'la iş birliği var. Şirketin ayrıca Google'la da ortaklık yaptığı biliniyor, Moto Z ve potansiyel olarak Google Daydream'de VPU'yu görebiliriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER