Blog: Kullanıcı Deneyimi için Okunacak Kitaplar

0
11

Yazılım projelerinde kullanıcı deneyimine önem veren herkesin, özellikle de iş analistlerinin, mutlaka bilmesi gereken konuları, ipuçlarını, yöntemleri, teknikleri, deneyimleri, hatta yapılmaması gerekenlerin hepsini aşağıdaki kitap listesini okuyarak edinebilirsiniz. Bu kitap listesi sadece kullanıcı deneyimi uzmanları için değil, çalıştığı yazılım proje ve bakım işlerinde kullanıcı deneyimini uygulamak isteyen iş analisti, yazılım uzmanı, proje yöneticisi, test uzmanı ve diğer roller için de faydalı olacaktır.

Aşağıdaki kitap listesi iş analizi, yazılım gereksinim yönetimi, yazılım testi, yazılım proje yönetimi, yazılım süreçleri, çevik süreçler gibi birçok başlıkta oluşturduğum ve oluşturacağım kitap listelerinden bir tanesidir. Diğer başlıklar için “İyi Yazılım için Okuma Listeleri” yazıma göz atabilirsiniz.

Bu listeyi elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Faydalı bulduğum yeni kitapları bu yazıdaki listeyi güncelleyerek size ulaştırmayı düşünüyorum. Güncellemeleri Linked-in “İyi Yazılım Grubu”’ndan ve “Pulse” üzerinden size bildiriyor olacağım.

Ayrıca listedeki bazı kitaplarla ilgili değerlendirme yazılarımı da blogda bulabilirsiniz. Linkli olan kitap isimlerindeki linke tıklayarak kitapla ilgili değerlendirmemi okuyabilir, kendi yorumlarınızı girebilirsiniz.

Bu listedeki kitapları daha önce okuduysanız ya da listede gördükten sonra okursanız mutlaka yorumlara görüşlerinizi yazın. Eğer listede göremediğiniz ama mutlaka okunması gerektiğini düşündüğünüz kitaplar varsa yine yorum alanı üzerinden bana iletin.

Sevgilerimle

KİTAPLAR:

  • Don't Make Me Think, Revisited, Steve Krug
  • Rocket Surgery Made Easy: The Do-It-Yourself Guide to Finding and Fixing Usability Problems, Steve Krug
  • Lean UX: Applying Lean Principles to Improve User Experience, Jeff Gothelf, Josh Seiden
  • Sketching User Experiences: The Workbook, Bill Buxton, Saul Greenberg, Sheelagh Carpendale
  • Handbook of Usability Testing: How to Plan, Design, and Conduct Effective Tests, Jeffrey Rubin
  • Usability Testing Essentials: Ready, Set…Test!, Carol Barnum
  • The Design of Everyday Things, Donald A. Norman
  • Usability Engineering, Jacob Nielsen

GÜNCELLEME TARİHÇESİ:

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER