Blog: Yazılım Süreçleri ve Proje Yönetimi için Kitaplar

0
18

Yazılım projelerinde çevik süreçlerle çalışan ya da çalışmak isteyen herkesin, mutlaka bilmesi gereken konuları, ipuçlarını, yöntemleri, teknikleri, deneyimleri, hatta yapılmaması gerekenlerin hepsini aşağıdaki kitap listesini okuyarak edinebilirsiniz. Bu kitap listesi çalıştığı yazılım proje ve bakım işlerinde kullanıcı deneyimini uygulamak isteyen iş analisti, yazılım uzmanı, proje yöneticisi, test uzmanı ve diğer roller için de faydalı olacaktır.

Aşağıdaki kitap listesi iş analizi, yazılım gereksinim yönetimi, yazılım testi, yazılım proje yönetimi, yazılım süreçleri, çevik süreçler gibi birçok başlıkta oluşturduğum ve oluşturacağım kitap listelerinden bir tanesidir. Diğer başlıklar için “İyi Yazılım için Okuma Listeleri” yazıma göz atabilirsiniz.

Bu listeyi elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Faydalı bulduğum yeni kitapları bu yazıdaki listeyi güncelleyerek size ulaştırmayı düşünüyorum. Güncellemeleri Linked-in “İyi Yazılım Grubu”’ndan ve “Pulse” üzerinden size bildiriyor olacağım.

Ayrıca listedeki bazı kitaplarla ilgili değerlendirme yazılarımı da blogda bulabilirsiniz. Linkli olan kitap isimlerindeki linke tıklayarak kitapla ilgili değerlendirmemi okuyabilir, kendi yorumlarınızı girebilirsiniz.

Bu listedeki kitapları daha önce okuduysanız ya da listede gördükten sonra okursanız mutlaka yorumlara görüşlerinizi yazın. Eğer listede göremediğiniz ama mutlaka okunması gerektiğini düşündüğünüz kitaplar varsa yine yorum alanı üzerinden bana iletin.

Sevgilerimle

KİTAPLAR:

  • A Guide to the Project Management Body of Knowledge: PMBOK(R) Guide, PMI
  • Software Project Survival Guide (Developer Best Practices), Steve McConnell
  • Applied Software Project Management, Andrew Stellman, Jennifer Greene
  • Microsoft® Solutions Framework Essentials, Michael S.V. Turner
  • The Rational Unified Process: An Introduction (3rd Edition), Philippe Kruchten
  • Prince2 for Beginners, Andy Webb
  • Head First Software Development, Dan Pilone, Russ Miles
  • Code Complete: A Practical Handbook of Software Construction, Second Edition, Steve McConnell
  • Guide to the Software Engineering Body of Knowledge (Swebok(r)): Version 3.0, Pierre Bourque (Editor), Richard E. Fairley (Editor), Institute of Electrical and Electronics Engineers

GÜNCELLEME TARİHÇESİ:

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER