Kayıp Malezya uçağının bir parçası daha bulundu

0
22

Kayıp Malezya uçağının bir parçası daha bulundu

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken 8 Mart 2014'te 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatıyla kaybolan Malezya Hava Yollarına (MAS) ait MH370 sefer sayılı uçağın yeni bir parçasının bulunduğu iddia edildi.

BBC'nin haberine göre, daha önce Mozambik'te MH370'e ait parçalar bulan Blaine Gibson, Madagaskar'ın batı sahillerinde kayıp Malezya uçağına ait olduğu tahmin edilen iki kalıntı buldu. Biri daha önce bulunan ve büyük olasılıkla uçağa ait olduğu tespit edilen "petek" dokulu malzemeden olan parçalardan diğeri de koltuklardan birine benziyor. Avukatlık yapan Gibson, MH370'in enkazını bulma çalışmalarını kendi çabalarıyla yürütüyor. Malezya Havayollarına ait Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan MH370 sefer sayılı uçağın 8 Mart 2014'te 239 yolcu ve mürettebatıyla kaybolmuştu.

Uçağın arama çalışmalarına 26 ülkeden ekipler, 80 gemi ve uçaklar katıldı. Hint Okyanusu'nun güneyinde toplam 4,5 milyon kilometrekarelik bir alanda arama yapan uçakların hiçbir ize rastlamaması üzerine, havadan arama çalışmaları 30 Nisan 2014'te sona erdirildi. Bu noktadan sonra deniz dibinde arama çalışmalarına ağırlık verildi ve bölgeye Bluefin-21 adlı insansız denizaltılar gönderildi. Ancak 2 yıldan uzun süre aranan uçağın izine halen rastlanmadı. Avustralya liderliğinde iki yıldır devam eden arama çalışmaları, iz bulunamaması durumunda Temmuz 2016'da sona erecek . Arama çalışmalarının Avustralya'ya maliyeti 200 milyon doları aştı. 29 Temmuz 2015'te Hint Okyanusu'ndaki Reunion Adası sahilinde bulunan bir kanat parçasının ve 2 Mart 2016'da Mozambik'te bulunan parçaların büyük olasılıkla MH 370'a ait olduğu açıklandı.

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER