Samsung ve TSMC arasında 7 nm savaşı başladı

0
18

Samsung ve TSMC arasında 7 nm savaşı başladı

İki dev üretici arasındaki rekabet her geçen gün biraz daha şiddetleniyor. TSMC ve Samsung'un stratejileri ne olacak?

Tedarik zincirinde işler iyice kızışmaya başladı, artık 7 nm üretim sürecine geçiş söz konusu. TSMC başkanı Morris Chang konuyla alakalı ilginç açıklamalar yaptı. Chang kısaca 7 nm üretim sürecinde en büyük rakiplerinin Samsung olacağını söyledi. Ayrıca Chang, TSMC'nin Samsung'a göre teknolojik üstünlüğü olduğunu da sözlerine ekledi. Eski tarihli raporlarda Samsung'un 7 nm için önemli yatırımlar yaptığı ortaya çıkmıştı. İki yarıiletken devi arasında sert bir kapışma olacak.

Tüm bunlarla birlikte TSMC co-CEO'su Mark Liu geçtiğimiz ay, 7 nm 128 MB SRAM çiplerinde verimin %30 ile %40'a ulaştığını bildirmişti. Tüm gelişmelere karşın 7 nm deneme üretiminin gelecek sene, hacimli üretimin ise 2018'de başlaması bekleniyor.

Bu sene Apple A10 çiplerinin tamamen TSMC tarafından üretileceği söyleniyor. 10 nm hacimli üretiminin 2017'de başlayacağını ele alırsak, görünüşe göre iPhone 7 ve 7 Plus'ta yer alacak olan A10, 10 nm ile üretilmeyecek. TSMC'nin müşterileri arasında Apple dışında Nvidia, AMD, Qualcomm, Marvell ve Broadcom da var. 7 nm'lik üretim süreci TSMC'nin müşteri sayısını arttırabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER