Apple’ın bahsetmediği yeni özellik: RAW fotoğraf

0
8

Apple'ın bahsetmediği yeni özellik: RAW fotoğraf

iOS 10 tanıtıldı, ancak Apple'ın hakkında tek kelime etmediği yeni özellikler var. Bunlardan birisi de RAW fotoğraflar. Detaylara birlikte bakalım.

Yeni nesil iOS işletim sistemi geçtiğimiz pazartesi günü açıklandı, Apple klasik olarak öne çıkan bazı değişikliklerden ve yeniliklerden bahsetti, fakat bazı yeni özelliklere ise hiç değinmedi. Genel olarak Apple böyle yapıyor, illaki bazı noktaların keşfedilmesini istiyor. Apple'ın bu huyu sadece beta aşamasında olan bir işletim sistemi için değil, nihai bitmiş ürünleri için de geçerli. Her neyse biz asıl konumuza dönelim.

iOS 10'un dibini kazan geliştiriciler, AVCapturePhotoOutput isimli yeni class ile karşılaştı. Kısaca kamera uygulamalarının belirli iPhone ve iPad modellerinde RAW fotoğraf verilerini almaya izin veriyor. RAW için kısaca ham verilerin olduğu format diyebiliriz. RAW standart JPEG'ten daha fazla yer kaplar, fakat fotoğraf çekildiği zaman sensör bu verileri alıp, başka bir yerde saklar. Kare üstünde yapılacak önemli değişiklikler RAW formatında gerçekleştirilir.

Android 5.0'dan beridir RAW çekim için API (Application Programming Interface/Uygulama programlama arayüzü) var, fakat iOS cihazlar için ilk defa böyle bir şey mevcut oldu. Fakat bununla birlikte RAW'ı destekleyen donanımlar ise sınırlı. Şu anda RAW çekimi, iPhone 6s, 6s Plus, iPhone SE ve 9.7 inç'lik iPad Pro yapabiliyor. Tabii ki bu cihazların sadece ana kameraları RAW çekimi destekliyor, ön kamerada böyle destek yok.

9.7 inç'lik iPad Pro'da aynı zamanda daha geniş DCI-P3 renk gamı kullanılarak fotoğraf çekebilir, ancak ekstra renk verileri iPad ve 4K/5K Retina iMac'lerde görüntülenebilir. Apple, iOS 10 ve macOS 10.12 ile birlikte DCI-P3 desteğini genişletti. Bu durum Core Graphics, Core Image, Metal ve AVFoundation için de geçerli. Yeni iOS cihazlarla birlikte RAW ve DCI-P3 desteği biraz daha genişleyecektir. i

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER