Çakışma sorununu çözün!

0
22

Wi-Fi ağınızda anlam veremediğiniz bir yavaşlık varsa, sinyallerin çakışması durumuyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Sinyal yoğunluğu, apartmanlarda ve nüfus yoğunluğu yüksek yerlerde sıkça rastlanan, ancak çözülmesi zor olmayan bir sorun.

Wi-Fi yoğunluğunun nedeni

Radyo kanallarından örnek verelim. İki kanal aynı frekanstan yayın yapsaydı, bu frekansı açtığınızda karışık sesler duyacaktınız. Wi-Fi ağları da radyolar gibi gözle görünmeyen dalgalarla çalışır. Çoğu router'ın kullandığı 2,4GHz frekansı, birbirinin üzerine denk gelmeyen yalnızca 3 kanala sahiptir. 5GHz'te ise birbiriyle çakışmayan 23 kanal bulunur. Bu frekansın menzilinin kısa olması, sinyallerin üst üste gelmesi sorununun daha az yaşanmasını sağlar.

Çözüm ise basit: Hangi kanalların kalabalık olmadığını bularak, bu kanala geçiş yapmak. Bu işe yaramazsa 5GHz destekli bir router'a geçmeyi deneyebilirsiniz. Piyasada üç bant gibi havalı işlevlerle donatılmış birçok router var; ancak çift bantlı router'ları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Kullanacağınız araçlar

Önce hangi Wi-Fi kanalının güvenilir ve hızlı olduğunu bulmanız gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz birçok araç var. Örneğin Windows Store'daki iyi seçeneklerden bir tanesi, WiFi Analyzer'i deneyebilirsiniz. Windows Store'a erişemiyorsanız, NirSoft'un WifiInfoView aracını kullanabilirsiniz.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER