Google’dan Babalar Günü Doodle’ı

0
11

Google'dan Babalar Günü Doodle'ı

Google bugün ana sayfasında Babalar Günü için hazırladığı özel Doodle'a yer verdi.

Arama motoru Google ana sayfasını önemli günler için süslemeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde efsane sinema oyuncusu Adile Naşit'in 86. doğum günü için özel bir Doodle hazırlayan Google, bugün ise Babalar Günü'ne özel bir Doodle ile karşımıza çıktı.

Google'ın ayakkabı temalı Babalar Günü Doodle'ına tıkladığımızda ise "Babalar Günü"nün Google'daki arama sonuçlarına ulaşabiliyoruz.

Babalar Günü

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır. (Vikipedi)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER