Dünyanın İlk 1000 İşlemcili Mikroçipi Üretildi

0
24

KiloCore

California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 1000 işlemciye sahip bir mikroçip geliştirmeyi başardılar. Bu anlamda dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan KiloCore adlı bu mikroçip; üzerinde 1000 adet, bağımsız, programlanabilir işlemci barındırıyor.

California Üniversitesi‘nin yayınladığı rapora göre bu mikroçip, saniyede 115 milyar işlemi, sadece 0.7W güç tüketerek gerçekleştirebiliyor. Ve yine rapora göre, modern bir dizüstü bilgisayar işlemcisinden 100 kat daha verimli. Enerji tasarruflu bu mikroçip, saniyede 1,78 trilyon komutu gerçekleştirebilme kapasitesine sahip ve bununla birlikte 621 milyon transistör barındırıyor. Bu 1000 işlemciden her biri, ortalama olarak maksimum 1,78 GHz saat hızında çalışabiliyor ve bunlar, toplanmış bellek alanı (pooled memory area) kullanmak yerine, birbirleri arasında doğrudan veri transferi gerçekleştirebiliyorlar.

Bu kadar güçlü ve verimli bir işlemcinin son kullanıcı ürünlerinde ne zaman yer alacağı bilinmez, ancak bu gerçekleştiği zaman son derece karmaşık işlemleri kolay bir şekilde halledebilen cihazları günlük hayatımızda kullanıyor olacağız.

Sonrası Dünyanın İlk 1000 İşlemcili Mikroçipi Üretildi Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER