iOS 10 beta çekirdeği şifresiz çıktı!

0
13

iOS 10 beta çekirdeği şifresiz çıktı!

Beta sürecinde olan yeni işletim sisteminin çekirdeği neden şifresiz?

MIT Technology Review sitesi, iOS 10 beta çekirdeğinin (Kernel'inin) şifresiz olduğunu keşfetti. Bu şekilde potansiyel güvenlik açıkları tespit edilebilir.

Daha önceki iOS sürümlerinde çekirdek şifreliydi, ama bu sefer durum gerçekten ilginç. Çekirdek bir işletim sisteminin temel bölümünü oluşturur. Çevre ile iletişim, bellek yönetimi, donanım düzeyinde güvenlik gibi birçok kilit nokta burada bulunur.

Çekirdeğin şifresiz olmasının kasıtlı bir karar mı yoksa gerçekten unutulmuş bir şey olup olmadığı belirsiz. İnternette yapılan bazı yorumlar, Apple'ın iOS 10'da güvenlik açıklarının bulunması için böyle hareket ettiği yönünde. Fakat malware ve diğer zararlı yazılımlardan sorumlu kişiler, büyük bir güvenlik rezaletine sebep olabilir. Güvenlik araştırmacısı Mathew Solnik yaptığı açıklamada, "iOS 10'un herkese açıldığını düşünün. İnsanlar onu inceleyecek ve potansiyel yolların bulunması mümkün olacak" dedi. Jonathan Levin ise bu durumun Apple'ın stratejisinin bir parçası olduğunu ve iOS kodlarındaki hataların bildirilmesine teşvik ettiği fikrini ortaya attı, büyük ölçüde tersine mühendislik karmaşıklığını azaltır dedi.

Apple çekirdeğin şifresiz olmasıyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı. İlginç olansa Apple, FBI'la olan hukuki mücadelesinden sonra iOS 10'da güvenlik ve gizlilik özelliklerini güçlendirmek için söz vermişti. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER