Güneş enerjili Solar Impulse 2, Atlantik’i geçti

0
14

Güneş enerjili Solar Impulse 2, Atlantik'i geçti

Güneş enerjisiyle çalışan uçak, 3 güne yakın süren 15. etabını başarıyla tamamlandı.

Güneş enerjisiyle dünya turu yapan Solar Impulse 2 uçağı, Atlantik Okyanusu'nu geçerek İspanya'nın Sevilla kentine iniş yaptı.

Solar Impulse projesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, temiz enerji kaynaklarına dikkati çekmek amacıyla dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2, en önemli parkurlarından biri olan Atlantik Okyanusu'nu geçmek için havalandığı New York'tan, yaklaşık üç günlük uçuş sonunda İspanya'nın Seville kentine ulaştı.

Pilot Bertrand Piccard, Atlantik Okyanusu'nu 71 saat 8 dakikada geçerek Solar Impulse 2'nin 6 bin 765 kilometrelik 15. etabını başarıyla tamamlamış oldu.

30 bin kilometre yol yaptı

İki pilotun dönüşümlü olarak kullandığı Solar Impulse 2, Mart 2015'ten bu bu yana 14 etapta yaklaşık 30 bin kilometre yol yaptı ve 400 saat civarında havada kaldı.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER