Süper bilgisayarlara süper işlemci!

0
11

IBM'in yaklaşan Power9 çipi ile ilgili çok sayıda hedefi var. Bunlardan biri de kuşkusuz Intel'in x86 mimarisine dayalı çipleriyle mücadele etmek. Özellikle veri merkezlerinde kullanılan devasa sunucular arasında büyük rekabet söz konusu. Elbette rekabet halinde olan şirketler arasında başta Intel olmak üzere, ARM ve IBM yer alıyor. IBM'in genel müdürü Doug Balog'un gerçekleştirilen bir röportajda verdiği bilgiye göre Power mimarisi, çift haneli sunucu işlemci pazar payını 2020'ye dek IBM'in lehine çevirecek.

x86, Power ve ARM arasında geçen rekabet, çift haneli pazar payında önümüzdeki 4 yıl içinde benzer hedeflere göz kırpıyor. Halihazırda Intel'in veri merkezi çip pazarında yüzde 90'ın üzerinde hakimiyeti sürerken, IBM bu gidişatı Power9 süper bilgisayarıyla değiştirme fikrinde.

Power9 çiperiyle donatılan ve Summit olarak anılan süper bilgisayar, 2018 yılında görev yapmak üzere hazırlanıyor. 200 petaflop işlem gücüne sahip olacak olan Summit, ABD Enerji Bakanlığı tarafından Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda kullanılacak.

Summit, bu hızla şu anki tüm süper bilgisayarlardan daha hızlı olacak. Ancak IBM'in rakiplerinin de 2 yıl içerisinde sessiz sakin yerlerinde oturmayacakları kesin…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER