Yakında sanal nesnelere dokunabileceğiz!

0
12

Yakında sanal nesnelere dokunabileceğiz!

Microsoft uzmanları, bilgisayarları klavye veya fare yerine elle yönetecek bir teknoloji üstünde çalışıyor. Sanal nesnelere dokunmaya yarayacak olan teknoloji, televizyon ve hatta kahve makinelerinde bile kullanılabilecek.

Teknoloji uzmanları, bilgisayarlarda klavye ve fareyi devre dışı bırakacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu yeni teknolojide eller basit hareketlerle bilgisayarlara klavye ve fareye ihtiyaç duyulmaksızın komut verebilecek. Bilim insanlarının asıl amacı ise teknolojiyle hiç olmadığı kadar doğal yollarla etkileşime geçmek. Teknoloji firması Microsoft da böyle bir proje üzerinde çalışıyor. Microsoft'ta mühendislik müdürü olarak çalışan Kfir Karmon, bir kişinin sunum hazırlarken bir metin parçası veya bir imajı, fareyle tıklamak yerine bileğini oynatarak hareket ettirebilmesini düşlüyor.

Gerçek dünya gibi

Firmanın araştırmacılarından Jamie Shotton da, "Gerçek dünyadaki şeylerle nasıl etkileşime geçiyoruz? Onları topluyoruz, onlara parmaklarımızla dokunuyoruz ve onları değiştiriyoruz. Tüm bunları sanal nesnelere de yapabilmeliyiz. Onlara ulaşabilmeli ve dokunabilmeliyiz" diyerek söz konusu teknolojinin felsefesini özetliyor. Microsoft uzmanı Andrew Fitzgibbon ise bu teknolojinin televizyonlarda, kahve makinelerinde ve internete bağlı diğer cihazlarda da kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER