Bayramda Siber Suç Kurbanı Olmayın!

0
22

ESET

Antivirüs yazılımları konusunda uzman firma ESET, Ramazan Bayramı döneminde seyahatlerin ve kişisel bilgisayar kullanımının artması nedeniyle kullanıcıların mağdur olmaması için bazı uyarılar yaptı.

Alev Akkoyunlu

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Bayramı siz kutlayın, hackerler değil!” diyerek internetten bayram armağanı olarak ulaşan imkansız teklif ve mesajlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Ayrıca tatile gidildiği takdirde, sosyal medyada bununla ilgili yapılan paylaşımların hırsızlara davetiye çıkartabileceğini belirten Alev Akkoyunlu, kullanıcıların mağdur olmaması için 10 öneride bulundu.

  1. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.

Tatile çıkmadan önce bilgisayarınızı muhtemel virüs bulaşmalarına karşı online olarak tarayın. Bununla ilgili olarak ESET’in ücretsiz online tarama hizmetini kullanabilirsiniz: http://www.eset.com/tr/home/products/online-scanner/

  1. Taşınabilir harddisklerden, USB belleklerden ve hafıza kartlarından bulaşan virüslere karşı dikkatli olun.

Taşınabilir harddiskler vb. depolama çözümleri, bizlere büyük bir kolaylık sağlamasının yanında pek çok davetsiz misafire de ev sahipliği yapabiliyor. Tatil dönemlerinde artan kulanımla birlikte bulaşma riski artabilirken bulaşma çapı da genişleyebiliyor. Bu yüzden herhangi bir –kendinize veya başkasına ait olabilir- taşınabilir harddisk, USB bellek ve hafıza kartını kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile taramanız sizi büyük bir tehlikeden alıkoyar. Bununla birlikte USB belleği bilgisayarınıza taktığınız anda virüslerin bulaşabilmesine neden olan “otomatik çalıştır” (AutoRun) özelliğini de mutlaka devre dışı bırakın.

  1. Sistem güncellemelerini yükleyin.

Siber suçlular, işletim sistemlerindeki açıkları bir virüs bulaştırma yöntemi olarak kullanabiliyor. Bu yüzden dijital sistemlerinizdeki güncellemeleri, tatile çıkmadan önce mutlaka yükleyin.

  1. Verilerinizi yedekleyin.

Verilerinizi yedeklerseniz bilgisayarınız, tabletiniz ya da telefonunuz çalındığı ya da kaybolduğu zaman en azından verilerinizi kaybetmezsiniz.

ESET

  1. Konumuzunu herkese açık olarak paylaşmayın.

Sosyal medyada konumuzunu herkese açık olarak paylaşmak, evinizin soyulma riskini artırabilir. Bu nedenle tatildeyken sosyal medyada konumunuzu paylaşırken dikkatli olun.

  1. İmkansız tekliflere kulak asmayın.

“Bedava!”, “Kazandınız!” vb. mesaj ve e-postalara karşı dikkatli olun. Bu tarz mesaj ve e-postalara kulak asmayın.

  1. Sahte bayram tebrik kartlarına karşı dikkatli olun.

Sosyal medya ve e-posta aracılığıyla gelen bayram tebrik kartları, sanal alemde oldukça ilgi çekiyor. Aslında bu sahte bayram tebrik kartları, kullanıcıları zararlı sitelere yönlendiriyor. Tanımadığınız kişilerden gelen linkleri kesinlikle tıklamayın.

  1. Arama motorlarını kullanırken gözünüz açık olsun.

Özel günlerde arama motoru zehirlenmeleri artıyor. Arama motorlarında “Ramazan Bayramı” veya “Şeker Bayramı” gibi kelime aramalarında zararlı sitelerin ilk sıralarda yer almasını sağlanabiliyor ve kullanıcılar, virüslü sitelere veya reklam içerikli sayfalara yönlendiriliyor. Bunun sonucunda da kullanıcılar, genellikle ödeme detaylarının girilmesinin istendiği bir ekranla karşılaşıyor. Böyle bir durumda kişisel bilgilerinizi ve özellikle ödeme bilgilerinizi paylaşmayın.

  1. eset (3)Her zaman güncel ve proaktif bir antivirüs yazılımı kullanın.

İnternet ortamındaki zararlı yazılım sayısı, 2016 itibarıyla 500 milyona ulaştı. Herhangi bir antivirüs yazılımı kullanmıyorsanız, 500 milyon zararlının ulaşmaya çalıştığı açık hedeflerden birisiniz demektir. Bunun için tek lisansla bilgisayar, tablet ve telefonunuzu koruma altına alabilmenizi sağlayan ESET Multi-Device Security‘ye göz atabilirsiniz: http://www.eset.com/tr/home/products/multi-device-security/

  1. Ortak Wi-Fi noktalarında parasal işlemler yapmayın.

Ortak kullanıma açık kablosuz internet noktalarında veya internet kafelerde bankacılık işlemleri ve online alışveriş yapmaktan kaçının. Böyle bir durumda bilgileriniz başkalarının eline geçebilir.

Sonrası Bayramda Siber Suç Kurbanı Olmayın! Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER