Görev tamamlandı: NASA’nın uzay aracı Juno Jüpiter’in yörüngesine yerleşti!

0
26

Görev tamamlandı: NASA'nın uzay aracı Juno Jüpiter’in yörüngesine yerleşti!

NASA'nın uzay aracı Juno, 5 yılda 716 milyon kilometre yol katettikten sonra başarılı bir şekilde Jüpiter'in yörüngesine yerleşti.

NASA tarafından Lockheed Martin'e yaptırılan ve 5 yıl önce inşası tamamlanan uzay aracı Juno, 2011 yılından beri gerçekleştirdiği yolculuğunda nihayet sona geldi. Juno, 5 yılda toplam katettiği 716 milyon kilometrenin ardından bugün itibarıyla Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in yörüngesine girdi.

Google'dan Jüpiter'e giden Juno uzay aracı için Doodle!

Jüpiter'in sırlarını çözmek amacıyla gönderilen Juno, yolculuğu esnasında yoğun radyasyona maruz kaldı. Ancak araç bu radyasyon karşısında dayandı ve başarılı şekilde Jüpiter yörüngesine yerleşti.

Bunun gerçekleştiği esnada ise ABD'nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA'ya ait Jet Propulsion Laboratory'den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

13 aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno'nun "Perijove 0" noktasına (uzay aracının Jüpiter'e en yakın olduğu nokta) ulaşmasının ardından, uzay aracı yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53'te tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter'in yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno'nun yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

Güneş Sistemi'nin sırları çözülüyor

AA'ya konuşan JPL'de görevli Türk astrofizikçi Umut Yıldız, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirterek, "Jüpiter'i anlarsak, Güneş Sistemi'nin de, gezegenlerin de nasıl oluştuğuna ışık tutabiliriz." şeklinde konuştu.

20 Şubat 2018'de görevi bitiyor

Juno, 20 Şubat 2018 tarihine kadar Jüpiter hakkında bizler için bilgi toplayacak. Uzay aracı 20 Şubat 2018'de ise Jüpiter'in şiddetli atmosferine düşürülüp yanarak misyonunu tamamlayacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER