Mars kumlarında ilginç şekiller!

0
10

Bilim insanları, Mars'ın yüzeyinde kumlarda ilginç bir keşif yapmış durumda. Mars Reconnaissance Orbiter ve Curiotsity aracının fotoğraflarını inceleyen araştırmacılar, Mars'ın kumluklarında neredeyse dalgaya benzeyen ilginç şekiller fark ettiler. Hatta bu oluşumlar zaman içerisinde sertleşerek kayaya dönüşüyorlar ve bu ilginç manzara fotoğraflarının ortaya çıkmasına sebep oluyorlar.

Bu eşsiz Mars özelliğini inceleyen araştırma, Caltech'ten Mathieu Lapôtre tarafından yönetilmekteydi ve Science üzerinde detaylı bir şekilde açıklandı. Araştırmacılar, bu dalgaların rüzgar tarafından oluşturulduğunu ve eşsiz görüntülerini Mars atmosferinin bazı özelliklerine borçlu olduklarını söylemekte.

Tabii ki Dünya üzerinde de çöllerde kum tepeleri oluşuyor. Ancak bu Mars kum oluşumları, Dünya'dakilerden oldukça farklı. Bu küçük tepecikler, Dünya'da oluşanlar kadar büyük değil ancak ufak bir rüzgarın oluşturduklarına göre çok daha büyük ve dayanıklı. Araştırmacıların "rüzgar-sürükleme dalgaları (wind-drag ripples)" olarak adlandırdıkları bu oluşumların bir benzeri Dünya'da da bulunmakta ancak karada görebildiğimiz herhangi bir yerde değil. Bunun yerine bu oluşumlar, inanılmaz derecede su altı akıntılarına benzemekte.

Lapôtre'nin Gizmodo'ya söylediğine göre bu benzerliğin sebebi Mars'ın ince atmosferi olmakta. Bu düşük yoğunluklu atmosfer, Mars'ın havasının kıvamını (akışmazlığını) arttırarak rüzgarın çekmesi ile bu dalgaların oluşumuna yardımcı oluyor. Her ne kadar bu özellik şimdilik sadece Mars'ta görülmüş olsa da, Lapôtre benzer özellikleri başka yerlerde de göreceğimizi, sadece şimdilik yeterince yaklaşamadığımızı düşünmekte.

Ayrıca bu oluşumlar sadece ilginç gözükmekle kalmayıp, bir zamanlar Dünya-benzeri olan Mars'ın atmosferinin nasıl ve ne zaman şimdiki haline dönüştüğünü de gösterebilir. Lapôtre, bu dalgaların boyutlarının ve boşluklarının mesafelerinin, nasıl bir atmosfer altında oluştuklarını söyleyebildiğini belirtmekte ve "fosil" dalgalara bakılarak da Mars'taki geçmiş atmosfer koşulları belirlenebilmekte.

Lapôtre, bu tekniği şimdiden Opportunity'nin 2007 yılında ziyaret ettiği Victoria kraterindeki 3.7 milyar yaşındaki Burns Formation'da kullanmış durumda. Bu oluşumun çok eski olmasına rağmen, dalgalar halen görülebilmekte ve bunun anlamı, Mars'ın atmosferinin kalınlığını büyük ihtimalle 3.7 milyar yıl öncesinde kaybettiği…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER