Silinen dosyaları geri getirin!

0
10

Modern depolama türlerinin çoğu, dosyaları sildiğinizde onları gerçekten silmiyor. Bunun yerine bir dosyayı sildiğinizde işletim sisteminiz, dosyanın bulunduğu bölgeyi diğer veriler için kullanıma açıyor. Bu nedenle yeterince hızlı davranırsanız, dosyanızı geri getirmeniz mümkün olabilir.

Önce yedek

Dosyalarınızın bir kısmı silindikten sonra onları yedeklemek gibi bir tavsiyeyi duymak istemiyor olabilirsiniz, ancak iCloud, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve çoğu bulut hizmeti, yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri getirmeye yönelik işlevler sunuyor. Örneğin Dropbox'ta web arayüzünü açıp, Deleted Files üzerine tıklayarak silinen dosya ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Bulut yerine harici bir medyaya veya ikinci bir sabit diske yedeklemek istiyorsanız, Windows'taki Dosya Geçmişi'ni kullanabilirsiniz.

Harici bir disk veya bir ağ sürücüsü satın aldıysanız, çoğunlukla içinde bir yedekleme aracı çıkacaktır.

Windows

Dosyalarınızı Deri Dönüşüm Kutusu'ndan sildiyseniz, Recuva gibi bir üçüncü parti kurtarma aracına ihtiyacınız var. Alternatif olarak DMDE ve PhotoRec'i tavsiye edebiliriz.

Recuva, kurtarma işlemini adım adım sihirbaz ile gerçekleştirmenize veya daha fazla kontrol sunan "gelişmiş" arayüzü kullanmanıza izin veriyor. İki şekilde de kaybettiğiniz dosyanın türünü ve biliyorsanız, hangi konumda bulunduğunu seçebiliyorsunuz.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER