Hasta takibini kolaylaştıran bileklik geliştirdiler

0
29

Hasta takibini kolaylaştıran bileklik geliştirdiler

Bilgisayar yüksek mühendisi Serkan Güngör ve arkadaşları Halil Durmuş ile Dr. Erhan Şuben, alzheimer hastaları kaybolduğu zaman ailelerine bilgi veren bileklik geliştirdi.

İstanbul'da yaşayan bilgisayar yüksek mühendisi Serkan Güngör ve arkadaşları Halil Durmuş ile Dr. Erhan Şuben evde yalnız yaşayan yaşlılar ve alzheimer hastaları için yüzde 100 yerli, örnek bir projeye imza attı. Sistem, bulunduğu evde yaşayanların vücut ısıları, ev içindeki hareketlerini algılayarak tehlikeli durumlarda hasta yakınlarına sinyal gönderebiliyor, ambulans çağırabiliyor.

Ayrıca geliştirilen bileklikle alzheimer hastalarının ya da kaybolan çocukların her an her dakika nerede olduğu akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan görülebiliyor. Projenin öncüsü ve sistemin kurucularından olan Serkan Güngör sistemi geliştirirken kendi babaannesinin yaşamış olduğu hastalıktan çok etkilendiğini belirterek "Babaannemin hastalığı sırasında bütün imkanlarımızla iyi olması için çabaladık ama maalesef kendisini kaybettik. Daha sonra ben bu insanlar için ne yapabilirim diye düşündüm, yurtiçinde ve yurtdışında bu konuyla ilgili yapılanları yerinde takip ettim. Sonra kolları sıvayıp arkadaşlarla böyle bir işe imza attık" dedi.

Güngör, alzheimer hastalarının sürekli evde tutulduğuna dikkat çekerek "Geliştirdiğimiz bilekle hastaların takibini yapmakla kalmıyoruz. Yakınlarının belirlediği sınırlar içerisinde hastalarımız, örneğin kendi mahallesinde gezebilir, dolaşabilir. Bu sınırların dışına çıktığında ise doğrudan yakınlarının belirlemiş olduğu cep telefonlarına hastanın bulunduğu adres, sağlık durumu, nabzı, ateşi gibi bilgiler geliyor ve hasta yakınları bilgilendiriliyor. Böylece hem hastamız dışarıya rahatça çıkabiliyor hem de yakınları saniye saniye nerede olduğunu durumunu kolaylıklar öğrenebiliyoruz" diye konuştu. Sistem ayrıca hastanın tansiyonu, kalp ritmi, ateşi gibi bütün sağlık durumlarını, kullanılan ilaçları, yapılan müdahaleleri tek tek hafızasında tutabiliyor, bu bilgiler istenildiği an doktorlarla paylaşıma açılıyor ve hastaya daha doğru bir tedavi yolu izlenmesine imkan sağlıyor. Güngör, şu an bir özel hastanede sistemi kullanmaya başladıklarını belirterek, "Sağlık Bakanlığı'yla da görüşme halindeyiz" dedi.

Kaynak: Ufuk Kurt/Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER