Fare kalbi ile ‘canlı’ robot üretildi!

0
12

Fare kalbi ile 'canlı' robot üretildi!

Harvard Üniversitesi’ndeki biim insanları genetik mühendisliğinde çığır açacak bir haberle karşımıza çıktılar.

Harvard Üniversitesi'nden bilim adamı Kevin Kit Parker bir insan kalbi yapmak istiyordu. Science report'un haberine göre Parker, bir gün kızıyla Boston'daki New England Akvaryumu'na gitti. Buradaki vatozlardan ilham alarak bilim dünyasında ve genetik mühendisliğinde çığır açacak bir işe koyuldu.

Ekibiyle birlikte çalışmalara başlayan Parker, yalnızca 10 gram ağırlığında, fare kalbi hücreleri ve ışık sayesinde yüzebilen bir "robot" üretmeyi başardı.

İskeleti altından

Belirtilene göre üretilen bu yapay vatozun vücudu silikondan. Bunun yanında altından iskelete sahip olan yapay vatoz, 200 bin adet fare kalbi hücresine sahip. Suda yüzerken belirli bir dalga boyundaki ışığa maruz kalan bu fare hücreleri kasılma refleksi gösteriyorlar. Bununla birlikte bu oluşturulan 'robot' yüzmeye başlıyor. Ayrıca bu yapay vatozun uzaktan kumanda edilebildiği söyleniyor.

Yapay kalbin öncüsü

Öte yandan Parker, bu projenin ileride geliştirilebilecek yapay kalbin öncüsü olduğunu düşünüyor. Özel bir yapıda oluşturulabilecek olan kalbin, bu şekilde canlı hücrelerle kasılması sağlanabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER