Turkcell’den “Engelsiz Eğitim” İçin 1 Yılda 47 Okul

0
38

Engelsiz Eğitim Programı

Turkcell’in engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte 2015’te başlattığı “Engelsiz Eğitim Programı” projesi şu ana kadar 29 şehirdeki 47 okulda uygulandı. Hedef ise 2017 yılının sonunda 80 okulda 10 binden fazla öğrenciye ulaşmak.

Turkcell, bir yıl önce engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Engelsiz Eğitim Programı”nı başlatmıştı. Aradan geçen bir yıl sonunda, 29 şehirdeki 47 okulda bu program kapsamında görme, işitme ve zihinsel engelli öğrencilere yönelik olarak hazırlanan özel sınıflar ve laboratuvarlar hayata geçirildi. 2 yılda tamamlanması planlanan projenin ilk yılı sonunda hedefin yarısından fazlasına ulaşıldı. 7 milyon TL bütçeli proje tamamlandığında, 80 okulda 10 binden fazla engelli öğrencinin eğitimine destek olunacak.

Engelsiz Eğitim Programı sayesinde şimdiden 5000’den fazla öğrenci, işitme ve görme engelli okullarında teknoloji sınıflarına, zihinsel engelli okullarında da meslek atölyelerine kavuştu. Bilgisayar ve teknoloji sınıflarında öğrencilerin istihdama yönelik gelişimleri ve teknoloji eğitimiyle gelişim fırsatları yaratılması sağlanıyor. Meslek atölyelerinde ise, öğrencilere okul sonrası iş hayatına hazırlanma imkânı tanınıyor.

Engelli Öğrenciler, Daha Kaliteli Eğitimle İş Hayatına Daha İyi Hazırlanıyor

Turkcell’in desteğiyle zihinsel engelli okullarında konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları atölyeleri kuruluyor veya mevcut atölyeler yenileniyor. İşitme engelli öğrencilerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri vb. alanlarda istihdam edilebilmesi için bilgisayar sınıfları ve atölyeler kuruluyor. Görme engelli öğrencilerin özel geliştirilmiş cihazlar aracılığıyla bilgiye kolay bir şekilde erişmesi sağlanırken bir yandan da kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanıyor. Görme engelli öğrenciler, Turkcell’in desteği sayesinde sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilirken az gören öğrenciler için de akıllı tahta, etkileşimli büyüteç vb. malzemelerle donatılmış sınıflar kuruluyor.

Sonrası Turkcell’den “Engelsiz Eğitim” İçin 1 Yılda 47 Okul Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER