2016, bir saniye geç bitecek!

0
16

Dünya çapında küresel saat ve referans çerçevesi standartlarını belirleyen kurum International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS), 2016'nın sonuna ekstra bir saniye daha ekleyeceğini duyurdu.

Artık saniye adı verilen bu eklemeler, Yerküre'nin rotasyonunda gerçekleşen çok küçük değişiklikler sonucunda oluşan zaman farkını karşılamak için kullanılıyor. Gezegenimizin rotasyonu sonsuz-küçük ölçeklerde yavaşladığında da bu yine saatlerimizde de belli belirsiz bir etkiye neden oluyor. Artık saniyeler de saatlerin yine tam bir kesinlikle doğru olmasına ve ultra kesinlikteki atomik saatlerin Dünya'nın rotasyonu aracılığıyla ölçtüğümüz zamanla tam olarak eşleşmesine yardımcı oluyor.

Bu tek bir saniyeyi elbette IERS duyurmamış olsaydı muhtemelen hiç kimse fark etmeyecekti. Saatlere saniyelerin eklenmesi ilk olarak 1972 yılında başladı. O tarihe kadar oluşan gecikme o kadar büyüktü ki, 1972 yılında tam 10 saniyelik bir ekleme yapıldı. Sonraki artık saniye eklemeleri ise sırasıyla 2005, 2008, 2012 ve 2015'te gerçekleşti. Sıradaki ekleme ise 31 Aralık 2016 gününün son dakikası; saat 23:59'da yapılacak.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER