Bilim adamları Asya’yı “mega deprem” için uyardı!

0
11

Bilim adamları Asya'yı

ABD’li bilim insanları, Hindistan-Bangladeş sınırında 9 büyüklüğünde bir deprem bekliyor. Mega depremde can kaybı 140 milyona ulaşabilir.

ABD'li bir araştırma şirketinin hazırladığı ve Nature Geoscience dergisinde yer alan kapsamlı rapora göre; Bangladeş'le Hindistan arasında önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi muhtemel bir mega deprem, en az 140 milyon insanın yaşamını doğrudan tehdit ediyor.

Uzmanlar deniz seviyesinin altında kalan yer kabuğunun 9 büyüklüğündeki bir depremden etkilenerek büyük bir sismik kayma meydana getireceğini ve hatta bölgede yer alan nehirlerin yer değiştirebileceğini söyledi. Baskının 400 yılı aşkın bir enerji birikmesinden kaynaklandığını, meydana gelen her artçı sarsılmanın deprem ihtimalini biraz daha yakınlaştırdığını açıklayan jeofizikçiler, olası bir depremin yıkıcı etkisinin bölgedeki nüfusun yoğun olması sebebiyle artacağının da altını çizdi. Hareketli plakalar arasında kalan bölgenin dünyanın en büyük delta ovası olması tarımla geçimini sağlayan nüfusun burada yoğunlaşmasının başlıca sebebi olarak gösteriliyor.

Kaynak: Sabah

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER