Türk havacılık tarihinde ilk: HÜRKUŞ sertifikayı aldı

0
8

Türk havacılık tarihinde ilk: HÜRKUŞ sertifikayı aldı

HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) sertifika alan ilk Türk uçağı oldu.

HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) sertifika alan ilk Türk uçağı oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'den (TUSAŞ) yapılan yazılı açıklamaya göre, HÜRKUŞ, SHGM ve EASA'dan sertifika almaya hak kazandı. EASA ile SHGM'nin sertifikaları, tüm Avrupa ülkeleri için geçerli oldu. Sertifika, Farnborough Havacılık Fuarında düzenlenen törenle TUSAŞ'a teslim edildi. Böylece HÜRKUŞ, SHGM'den ve EASA tarafından sertifika verilen ilk Türk uçağı unvanını aldı.

Öte yandan, pilot camı kırılma ve koltuk fırlatma sistemleri de EASA tarafından sertifikalandırıldı.

Tip sertifikası denetleme sürecinde EASA CS23 uçuşa elverişlilik ve uygulanabilir çevre koruma gereksinimlerine ilaveten, yüksek performanslı özel uçak gereksinimlerine uyumluluk da SHGM ve EASA uzmanlarınca denetlendi.

Sertifikasyon süreci 500 saatin üstünde uçuş testi, 4 bin saatlik uçuşa eşdeğer yorulma testleri, alt-sistemlerin yoğun kalifikasyon ve yer testleri, 500'e yakın kurallara uyum gösterim dokümanı ve 5 bin teknik resimden oluşan emek yoğun bir süreç oldu.

SHGM Tip Sertifikası teslimi için gelecek haftalarda Türkiye'de bir tören düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER