Akıllı telefonunuz çok fazla mı ısınıyor? Sebebi bu olabilir

0
12

Akıllı telefonunuz çok fazla mı ısınıyor? Sebebi bu olabilir

Cep telefonunuz haddinden fazla ısınıyorsa, kendi kendine kapanıyor, ekranı donuyorsa kılıfından kaynaklanıyor olabilir. Telefonlardaki uygulamalar, cep telefonunun yükünü haddinden fazla artırıyor.

Garanti kapsamına girmeyen düşme, çarpma, sıvı teması, hırsızlık gibi durumlara karşı elektronik cihazlara; sigorta hizmetinin de bulunduğu kapsamlı bir güvence hizmeti sunarak satış sonrası hizmetler sektöründe bir ilki gerçekleştiren Cepkask A.Ş Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, cep telefonlarının sıcaklarda ömrünün uzun olması ve patlamaması için tavsiyelerde bulundu.

Cep telefonunuz haddinden fazla ısınıyorsa sebebi kılıfıdır

Gülgeç, "Sık sık 'Cep telefonum haddinden fazla ısınıyor', 'Kendi kendine kapandı, ekranım donuyor' gibi şikâyetleri duyarız. Bu şikâyetlerin önemli bir bölümünün yüksek ısı sebebiyle gerçekleşme ihtimali oldukça yüksektir. Devamlı yüksek ısıya maruz kalan ve sentetik hammadde ile imal edilmiş cep telefonlarının ana kartları bu ısı sebebiyle rahatlıkla deforme olabilir. Yüksek ısıya maruz kalan ve korunaklı kılıf sebebiyle kendini soğutamayan cep telefonunda zamanla deformasyonlar başlayabilir, ana kart ve pil üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu olumsuz etkinin uzun süre sürmesi durumunda cep telefonunun pili patlayabilir veya yanabilir" dedi.

İhtiyaç dışındaki uygulamalarınızı kapatın

Telefonlardaki uygulamaların, cep telefonunun yükünü haddinden fazla artırdığını bu durumunda cep telefonları üzerinde olumsuz etki yaptığını belirten Tayfun Gülgeç; "Cep telefonlarına yük bindiren gereksiz uygulamaları ihtiyaç dışındaysa kapatmak cep telefonunun mümkün olduğunca havalandırılmasını sağlamak için çok önemlidir" dedi.

Telefonunuzun pili, şarj adaptörü orijinal olsun

Orijinal olmayan pillerin ve kulaklıkların da cep telefonu patlamalarına neden olabileceğini vurgulayan Gülgeç, "Bu gibi patlamalarda ve yangınlarda orijinal olmayan piller ön sırayı almaktadır. Ancak sadece yan sanayi piller değil, orijinal olmayan nerede hangi şartlarda ve hangi kalitede malzemeler ile üretildiği belli olmayan yan sanayi şarj adaptörleri, oto şarj aparatları hatta kulaklıklar bile buna benzer olaylara yol açabiliyor. Voltajı sağlıklı olarak cep telefonuna adapte edemeyen şarj aparatları yangına sebebiyet verebilir" dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER