Blog: “Boot Configuration Data is missing” çözümü

0
29

Bilgisayarınızı açtığınızda "Boot Configuration Data file is missing" hatasıyla karşılaştıysanız ve Windows 10/Windows 8/Windows 7'niz açılmıyorsa, bu sorunu çözmek için bir Windows kurtarma medyasına veya kurulum diskine ihtiyacınız olacak.

"Your PC needs to be reparied

The Boot Configuration Data for your PC is missing or contains errors.

File: bootbcd
Error code: 0xc000000f"

Yukarıdaki "Boot Configuration Data (BCD) is missing" hatası, sabit diskinizde bulunan, bilgisayarınızın işletim sistemini açmasını sağlayan bölümün zarar gördüğünü söylüyor. Bunun bilgisayarınızı düzgün kapatmamaktan, donanımsal hatalara birçok sebebi olabilir, ancak panik yapmanıza gerek yok. Ciddi donanımsal bir sorununuz yoksa, aşağıdaki adımları izleyerek sorunu büyük ihtimalle onarabileceksiniz.

1. Bilgisayarınızı bir kurtarma USB'sinden veya DVD'sinden başlatın. Kurulum USB'sini veya DVD'sini de kullanabilirsiniz. Bunların hiçbiri elinizin altında yoksa, aynı işletim sistemine sahip bir başka bilgisayarda oluşturmanız gerekecek.

USB'yi veya DVD'yi bilgisayarına taktıktan sonra, açılış sırasında ESC tuşuna basıp, USB veya DVD'den başlatmayı seçmeniz gerekiyor. Burada basacağınız tuş ve izleyeceğiniz yöntem, PC'nizin marka ve modeline göre biraz değişebilir.

2. Dilinizi seçin ve sorun giderme seçeneğine tıklayın.

3. Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın.

4. C: yazın ve Enter'a basın.

5. bootrec /rebuildbcd yazın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

6. exit yazarak komut satırından çıkın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.

Bu yöntem sorunu çözmediyse, bir de aşağıdaki adımları deneyin.

1. Üstteki üç adımı tamamlayın.

2. Bu kez Başlangıç Onarma seçeneğini kullanın.

3. Windows sisteminizde hata bulmasa bile, ön-yükleme dosyalarını onarmış olabilir. En azından bende böyle oldu. Şimdi sisteminizi baştan başlatmayı deneyin.

İyi şanslar! Sorunu çözmeye yönelik alternatif önerileriniz varsa, lütfen bizimle yorumlarda paylaşın.

https://twitter.com/zeynel84ozturk

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER