Softbank, mobil çip tasarımcısı ARM’yi 32 milyar dolara satın alıyor!

0
8

Softbank, mobil çip tasarımcısı ARM'yi 32 milyar dolara satın alıyor!

Piyasadaki milyonlarca telefonda imzası bulunan ARM el değiştiriyor. Anlaşma tamamlandığında Avrupa'da teknoloji alanındaki en büyük satın almalardan birisi gerçekleşecek.

Japonya merkezli Softbank'i ABD'li operatör Sprint ve daha birçok şirketin sahibi olarak biliyoruz. The Financial Times'ın haberine göre Softbank, şu sıralar ise mobil çip tasarımcısı ARM için kollarını sıvamış durumda. Bunun yanında ARM bugün, Softbank'tan 32 milyar dolarlık(24.3£ milyar) bir teklif geldiğini doğruladı ve satın alma işlemlerinin de sürdüğünü söyledi.

Bu satın alma gerçekleştiğinde, Avrupa'da teknoloji alanındaki en büyük satın almalardan birisi olarak tarihe geçecek.

Piyasadaki telefonların yüzde 95'inde kullanılıyor!

Mobil çip tasarımcısı İngiltere merkezli ARM, Apple, Samsung ve HTC başta olmak üzere birçok akıllı telefon üreticisi mobil yonga sağlıyor. Kendi yongalarını üretmeyen ARM, bunların tasarımlarını Qualcomm, Samsung, Huawei, Nvidia, Apple gibi teknoloji devlerine lisanslıyor.

Firmalar da ARM'nin tasarımlarını kullanarak kendi işlemcilerini üretebiliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde elinde bulundurduğu Supercell (Clash of Clans) hisselerini Tencent'e 8.6 milyar dolara satan Softbank, Çinli Alibaba hisseleri için daha önce nakit 10 milyar dolar ödemişti.

Firma ayrıca Sprint'in yanı sıra Yahoo ve Vodafone'un Japon bölümlerinin ve Alibaba'nın da yüzde 28'inin sahibi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER