WhatsApp’ı bu yıl üçüncü kez engellediler

0
7

WhatsApp'ı bu yıl üçüncü kez engellediler

Brezilya'da, anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ın, erişime kapatıldığı bildirildi.

BBC'de yer alan habere göre, Rio de Janeiro kentinde görev yapan Yargıç Daniela Barbosa de Souza, uygulama yöneticilerinin ülkede yürütülen bir soruşturma çerçevesinde istenen bilgileri teslim etmemesi nedeniyle Whatsapp'ın kapatılması yönünde karar verdi.

Souza, bilgilerin üç defa istendiği halde teslim edilmediği için bu kararı aldığını söyledi.

Ayrıca, Whatsapp'ın gereken bilgileri teslim edene kadar her gün 15 bin dolardan fazla ceza ödemeye mahkum olacağı ifade edildi.

Brezilya'da mart ayında, uygulamanın 72 saat süreyle durdurulmasına karar verilmiş ancak yaklaşık 24 saat sonra erişim engeli kaldırılmıştı.

Ülkede, 1 Mart'ta Facebook'un Latin Amerika Başkan Yardımcısı Argentine Diego Dzodan, Facebook'a ait mesajlaşma servisi Whatsapp'taki kullanıcı bilgilerini Brezilya polisiyle paylaşmayı reddettiği için tutuklanmıştı. Organize suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili gizli bir soruşturma kararına uymamakla suçlanan Dzodan bir gün sonra serbest bırakılmıştı.

Brezilya'da bir yargıç aralık ayında, Whatsapp'a, bir kullanıcısının bilgilerini polisle paylaşmadığı için erişim engeli koydurmuştu. Bu yıl WhatsApp, Brezilya'da üçüncü kez engellenmiş oldu

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı 100 milyon Brezilyalının kullandığı tahmin ediliyor.

Kaynak: AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER