Google’dan hayat kurtaran hizmet!

0
17

Google, telefonunuzun konum bulma özelliklerinden acil aramalarda faydalanmaya başlıyor. Yeni Android 2.3 ve üzerine sunulmaya başlanan "Emergency Location service" (Acil Konum Hizmeti), Android'li cihazların yüzde 99'unu destekliyor ancak işlevden faydalanabilmek için mobil hizmet sağlayıcısının ve yerel acil arama sisteminin işlevi desteklemesi gerekiyor.

Emergency Location Service, telefonunuzun Wi-Fi, GPS ve mobil ağ bağlantısından faydalanarak acil hizmet yetkililerine bulunduğunuz yeri isabetli olarak iletiyor. Yalnızca acil aramalarda çalışan bu veri iletimi, Google'dan kopuk olarak gerçekleşiyor ve Google, diğer uygulamaların gönderilen verilere ulaşamaması için gerekli önlemleri alıyor.

Hizmet şu an Birleşik Krallık'ta ve Estonya'da Vodafone ve BT gibi bazı sağlayıcılar yoluyla hayata geçirilmiş bulunuyor. İşlevin yaygınlaşması, acil sağlık birimlerinin ve mobil sağlayıcıların Google ile yapacakları çalışmalara bağlı; ancak yakında Avrupa'da pek çok ülkenin yeni hizmetten faydalandığını görebiliriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER