Apple, gelir ve iPhone satışlarında yine düşüş yaşadı!

0
14

Apple, gelir ve iPhone satışlarında yine düşüş yaşadı!

Apple 2016 yılı üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını paylaştı. Apple önceki yılın aynı dönemine göre gelirlerinde ve iPhone satışlarında yine geriledi.

Apple bugün merakla beklenen 2016 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı. Geçtiğimiz çeyrekte 13 yıl sonra gelirlerinde ve iPhone satışlarında düşüş yaşayan şirketin devam eden çeyrekte nasıl finansal sonuçlar paylaşacağı büyük bir merak konusuydu.

Apple geçtiğimiz üç aylık dönemde yani yılın üçüncü çeyreğinde 42.4 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Şirketin bu gelirden elde ettiği net kar ise 7.8 milyar dolar oldu. Apple geçen yılın aynı döneminde ise 49.61 milyar dolar gelir ve 10.7 milyar dolar net kar elde etmişti.

Beklentileri yine de aştı

Öte yandan Wall Street, Apple'ın başarısız geçen ikinci çeyreğin ardından bu çeyrek için beklentileri düşürmüştü. Bu da Apple'ın bu çeyrekte Wall Street'in beklentilerini aşmasına sebep oldu.

iPhone satışlarında yine düşüş var

Geçtiğimiz çeyrekte 13 yıl sonra ilk kez iPhone satışlarında düşüş yaşayan şirket bu çeyrekte de bu düşüşe devam etti. Apple bu çeyrekte 40.4 milyon iPhone satışı gerçekleştirirken geçen yılın aynı döneminde ise 47.5 milyon iPhone satmıştı.

Diğer taraftan Apple bu çeyrekte 10 milyon iPad satışı gerçekleştirdi ve iPad satışlarında da düşüşe devam etti.

Apple'ın bunların yanı sıra App Store ve servislerinde yükseliş gösterdiği görülüyor. Firma App Store gelirlerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı.

Son dönemde servislerine ciddi yatırımlar yapan Apple görünüşe göre azalan iPhone satışlarından kaybettiği parayı servislerinden elde edeceği paralarla telafi edecek.

Hisseler arttı

Apple'ın çeyrek sonuçlarını açıklamasının ardından Apple hisseleri kapanış sonrası işlemlerde yüzde 7'ye yakın değer kazandı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER