Darbe girişiminden önce alan adlarını almışlar!

0
6

Darbe girişiminden önce alan adlarını almışlar!

15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesinde ve hemen sonrasında bu girişim ile ilgili alan adlarının tescil edildiği ortaya çıktı.

15 Temmuz Cuma günü ülkemizde yaşanan darbe girişimi herkesin malumu. Bu darbe girişiminin ardından internette de darbe girişimi ile ilgili birçok çalışmanın yapıldığını gördük. Bu anlamda son olarak alan adı tescil sitelerinde darbe girişimi ile ilgili ilgi çekici detaylar gün yüzüne çıktı.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gibi sitelerden alınan verilere göre, darbe girişimi olmadan ve hemen ardından 15temmuzdarbesi.com ve yurttasulhkonseyi.com gibi alan adları tescil edilmiş. Belirtilene göre 15temmuzdarbesi.com alan adı TSİ 20:09:55'te kayıt edilmiş. Yani girişimden yaklaşık 2 saat önce.

Farklı ülkelerden kayıtlar var

Öte yandan darbe girişinin olduğu gün darbe girişimiyle ilgili .com, .net, .org ve .info gibi uzantılara sahip onlarca alan adı kayıt ettirilmiş. Bu kayıtların henüz kimler tarafından alındığı bilmese de farklı ülkelerden yapılan kayıtlar söz konusu.

Mesela girişim öncesi alınan 15temmuzdarbesi.com alan adı Türkiye üzerinden kayıt ettirilirken, yurttasulhkonseyi.com alan adı ise Panama'dan kayıt ettirilmiş. Ayrıca bu tarz alan adlarının KKTC ve ABD gibi ülkelerden de alındığı ortaya çıktı.

Ayrıca bu alınan alan adlarının çoğunun aktif olmadığını da belirtelim. 15temmuzdarbesi.com'a giriş yapmaya çalıştığımızda "Yapım aşamasında" mesajı karşımıza çıkıyor.

Bu alan adlarını kimlerin tescil ettirdikleri ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Dikkat edin

Son olarak son günlerde sayısı artan darbe girişimi ile ilgili site ve sayfaların paylaşımlarına dikkat etmekte fayda var. Ara sıra kötü niyetli, virüslü paylaşımların yayılmasına sebebiyet veren bu sayfa ve sitelerle karşılaştığınızda, "siber@egm.gov.tr", "siber@ankara.pol.tr" ve "siber@istanbul.pol.tr" gibi adreslerin yanı sıra diğer illerdeki emniyet müdürlüklerinin elektronik ihbar sistemlerine şikayet etmeyi unutmayın.

Darbe girişiminde hikayesi olanlar için internet sitesi açıldı

Darbeci virüs tuzağına dikkat!

15 Temmuz Dayanışma Kampanyası başladı

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER