Kuyruklu yıldıza inen Philae’nın görevi sona erdi

0
21

Kuyruklu yıldıza inen Philae'nın görevi sona erdi

2 yıldır kuyruklu yıldızda olan Philae sadece 60 saat boyunca bilgi topladıktan sonra sonsuz uykusuna başladı.

2014 yılın en önemli olaylarından birisi, Philae isimli sondanın 67P isimli kuyruklu yıldıza başarılı şekilde inmesi ve araştırmalarına başlamasıydı. Ancak her şey istenildiği gibi gitmemiş ve Philae'nın pili, güneş panellerinin gölgede kalmasından dolayı tükenmişti. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında kısa süreliğine yeniden uyanan Philae'dan umut ise bu yılın başlarında kesilmişti.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yaklaşık 2 yıldır kuyruklu yıldızda olan Philae'dan toplam 60 saat boyunca bilgi toplayabilmişti. Bu süre içerisinde Philae'nın ilk gönderdiği verilerde organik moleküllere rastlanmıştı.

Büyük oranda tozla kaplanan Philae'nın artık Güneş yüzü göremeyeceği için onu kuyruklu yıldıza kadar taşıyan Rosetta'nın enerjisinden tüketmek dışında bir işe yaramayacaktı.

Veda edildi

ESA, bu yüzden Philae'nın enerji kaynağının dün TSİ 12.00'da kapatıldığını açıkladı. Böylelikle Philae kuyruklu yıldızda sonsuz uykusuna başladı.

Enerji tasarrufu sağlanacak

Böylece yörüngede bulunan Rosetta'nın enerji tasarrufu yapması ve göreve devam etmesi sağlanacak. Philae her gün Rosetta'dan 4W enerji tüketiyordu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER