Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) Nedir?

0
35

fiber-optik

Ülkemizdeki telekomünikasyon sektörü için bir dönüm noktası niteliğindeki adımla, “diğer” operatörler ortak altyapıda buluşmaya hazırlanıyor.

Uzunca bir süredir sektördeki hakim konumu başta Telkoder olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından adil olmadığı yönünde eleştirilerle harmanlanan Türk Telekom dışında kalan servis sağlayıcılar kendi ortak altyapılarını kurmak için harekete geçiyor. Kısaca OAŞ olarak anılan Ortak Altyapı Şirketi, ortak fiber döşenmesi ve makul ücretler karşılığında herkesin bu hizmetten faydalanabilmesini hedefliyor.

Türk Telekom hariç herkes

Ortak Altyapı Şirketi adı altında buluşmak için ilk adımı atan kurumlar, Serbest Telekom İşletmecileri Derneği Telkoder altında birleşen alternatif hizmet sağlayıcılar, 20 yıla yakın bir süredir ülkemizde kablo televizyon ve kablo internet hizmetleri veren Türksat, geçtiğimiz yıllarda Koç Net’ten Biri markasını da satın alarak güçlenen ve son kullanıcıya evlere uygun biçimde uzunca bir süredir kablolu ve kablosuz internet hizmeti veren Vodafone ve Superonline ile ülkemizim en geniş fiber ağlarından birisini kurmuş ve geniş bir ölçekte altyapı hizmeti de veren Turkcell olarak sıralanıyor.

telkoder-vodafone-turksat-turkcellSoldan sağa: Gökhan Öğüt (Vodafone), Cenk Şen (Türksat),
Yusuf Ata Arıak (Telkoder), Kaan Terzioğlu (Turkcell)

Peki neden?

Bu kısmı çok uzun fakat aşırı şekilde yoğunlaştırılmış bir özet sunalım: Ülkemizde fiber işletmeciliği sorunlu bir durumda ve olağan şartlarda devlet tarafından döşenip makul ücretler karşılığında ilgili firmarca kullandırılması gerekirken buradaki doğru şekilde yönetilemeyen serbestleşme ve var olan hatlar için “zaten var bir de siz çekmeyin, çekmiş kurumdan hizmeti alın” dayatmasının yanı sıra birçok kamu kurumunun altyapı yatırıcısına zorluk çıkartması ve fahiş ücretler talep etmesi sonucu ülkemizde büyük bir fiberleşememe sorunu var. Bu sorunun giderilmesi için çalışmalar Telkoder tarafından uzun süredir yapılmaya çalışılıyordu; Ortak Altyapı Şirketi, eğer sağlıklı şekilde hayata geçerse orta vadede bu sorunun çözülmesini sağlayacak bir güce erişme potansiyeline sahip bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor.

Adil kullanım kotasını kaldırır mı?

Üst seviye hizmet sağlayıcılar (OTT; over-the-top) için en önemli şey elbette trafiklerini kullanıcılara taşıyacak servis sağlayıcıların olması. Servis sağlayıcıların ise en büyük sorunu var olan fiber ara bağlantı maliyetlerinin ciddi bir yük olması ve dolayısıyla planladıkları ölçüde kapasite artırımı yapamamaları veya bunu çok yüksek fiyatlara mal etmeleri. Kotalar da ülkemizde az kullanan az ödesin değil çok kullananı biraz kısalım mantığıyla uygulanıyor. OAŞ‘nin ara bağlantı maliyetleri düşürmesi; bağlantı ücretlerinin ucuzlamasına, sonrasında ise tahminimiz dolaylı yoldan kotaların artması, kotaların tamamen kalkması veya yavaşlamayan bağlantı seçeneklerinin sayısının artması olarak yansıyabilir.

Sonrası Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) Nedir? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER