Robotlar da acıyı öğrenecek!

0
10

Alman araştırmacılar "yapay bir robot sinir sistemi" üzerinde deneyler yapıyor ve bu deneyler ile robotlara, acıyı hissetmeyi ve tepki vermeyi öğretmeyi planlıyor.

Bu çaba, başlangıçta pek işe yaramayacak, hatta ters etki yapacak bir gelişme olarak gözükebilir. Sonuç olarak robotlar, bizler için tehlikeli olan durumlarda kullanılmak adına üretilmekte. Acı, insanların kendilerini korumaları için var olan bir sistem ve buna sahip olmayan bir "şey" daha avantajlı gözükebilir. Ancak Leibniz University of Hannover araştırmacıları, robotların bu hisleri bir çeşit koruma için kullanabileceklerini düşünmekte. Bu sayede robotların gereksiz hasar almaları engellenebilir.

Ayrıca bu çaba, insanların da korunmasını sağlayabilir. İnsan-robot etkileşimleri alanında uzman olan Profesör Sami Haddadin, robotların artık insanlar ile yakın konumlarda çalışmaya başladıklarını ve robot hasarlarını fark edecek bir sistemin çalışmasının kazaları engelleyebileceğini düşünmekte.

Yapılan sunumda, robotların öngörülmeyen fiziksel durumları ve sorunları fark edecekleri ve sınıflandırabilecekleri bir sisteme ihtiyaçları olduğu söylenmekteydi. Bu sistem sayesinde de potansiyel hasarı fark edecek olan robotlar, gerekli önlemleri alabilecekler. Başka bir deyiş ile refleks sistemini geliştirmiş olacaklar…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER