HTC 10’dan iyi haberler var; ama…

0
32

HTC'nin Vive VR başlığı ve HTC 10 akıllı telefonu, 2016'nın ikinci çeyreğini (Q2) oldukça başarılı bir şekilde geçirerek şirket gelirini bir önceki çeyreğe göre yüzde 27 artırdı; bu da 18.9 milyar Tayvan doları (598 milyon ABD doları) artış anlamına geliyor. Kötü haber ise genel satışların bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor. Yıl bazında bakıldığında satışların yüzde 42.7 düştüğü görülüyor ve bu, bir önceki çeyreğin yüzde 64'lük düşüşü kadar kötü olmasa da oldukça kötü bir durum. Firma, 4.2 milyar Tayvan doları (133 milyon ABD doları) işletme zararı ile arka arkaya kar elde edemediği beşinci çeyreği yaşamış durumda.

HTC, Vive ile beraber eline bir avantaj geçtiğini fark ederek, bunu yönetebilmek için HTC Vive Tech Corporation adlı bir firma kurmuş durumda. Ayrıca ekosistemi geliştirebilmek adına 100 milyon dolarlık bir de destek yarattı. Bu bölümün satışları halen genel firma geliri içerisinde sayılmakta ancak HTC henüz 800 dolarlık başlıklardan kaç tane sattığını açıklamış değil. Firma, Oculus'un oyunlarından DRM sınırlamalarını kaldırması ile beraber iyi bir haber almış durumda. Bunun anlamı da oyunların artık sadece Rift başlığında değil, Vive ile de çalışacağı olmakta.

CFO Chialin Chang, resmi olmayan bir tahmin ile önümüzdeki çeyrekte tekrar kar elde etmeye başlayabileceklerini ancak bunun için firmanın büyük bir şansa ihtiyacı olduğunu söylemekteydi…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER