“6 yıl sonra Dünya’ya asteroid çarpacak” haberleri doğru mu?

0
105

Bir süredir internette Dünya'ya 6 yıl sonra yani 2023'te bir asteroid'in çarpacağı haberi dolaşıyor. Peki bu haber doğru mu?

Son günlerde siz internette denk gelmiş olabilirsiniz. Bazı haber siteleri NASA'yı kaynak göstererek "6 yıl sonra Dünya'ya asteroid çarpacak" başlıklı haberler yayınladılar. Bu haber kısa sürede internette büyük ilgi çekmeyi başardı. Zira haberde asteroid'in 15 atom bombası etkisinde bir patlamaya neden olacağı yazıyordu. Peki bu haber doğru mu?

NASA'nın sitesinde var!

Öncelikle hemen başlıktaki sorunun cevabını verelim, hayır doğru değil. NASA'nın resmi internet sitesinde bu konuyla ilgili bir makale yayınlanmış. Ancak bu makale bir asteroid senaryosu ile ilgili.

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz makalede büyük çaplı bir asteroid'in Dünya'ya çarpması senaryosu yazılmış. Zaten sayfanın tepesinde de bunların ileride hazırlıksız yakalanmamak adına bir senaryodan ibaret olduğu ve gerçek bir tehlikenin şu an söz konusu olmadığı yazıyor.

Hatta NASA, halihazırda bir asteroid'in Dünya'ya çarpma tehlikesi ile ilgili uzunca bir basın bildirisi bile hazırlamış. Tabii bunların her biri senaryonun parçası.

Yani uzun lafın kısası, internette dolaşan haberlerde yazdığı gibi 2023'te bu büyüklükte hasarlar yaratabilecek bir asteroid Dünya'ya çarpmayacak.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER