Neredeyse herkes Android kullanıyor!

0
13

Google'ın mobil işletim sistemi Android, dünya çapında en çok tercih edilen mobil platformlardan biri olduğunu çoktan kanıtlasa da, zirvede olduğu bazı ülkelerde arayı fena halde açmış durumda. Düşük ve orta segment modellerin revaçta olduğu ve dünyanın ikinci büyük telefon pazarı olarak kabul edilen Hindistan da bu ülkelerden biri. Zira akıllı telefonları için Android'i tercih eden milyonlarca Hintli bu işletim sisteminin ülkedeki pazar payını yüzde 97'ye ulaştırmış durumda.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan en son verilere göre Google'ın mobil platformu neredeyse ülkede satılan bütün telefonlarda yer alıyor diyebiliriz. Bunun yanında ülkede Samsung, LG, Sony ve HTC gibi firmaların da oldukça güçlü bir biçimde var oldukları anlaşılıyor.

Android'in bu denli benimsenmesinin en önemli nedenlerinden biri 35 dolardan başlayıp binlerce dolara kadar değişen oldukça geniş bir aralığa sahip akıllı telefon çeşitliliği.

Bu anlamda Android'in küresel anlamda en büyük rakibi iOS'un ve dolayısıyla Apple'ın Hindistan gibi yerel pazarları anlamakta bazı zorluklar çektiğini söylemek mümkün. Bunun sonucunda en yeni verilerden de anlaşılabileceği gibi Apple'ın yüksek fiyat politikasının onun Hindistan pazarından neredeyse tamamen silinmesiyle sonuçlandığı görülüyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER