Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

0
18

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things veya IoT olarak da tanınıyor) bilinen teknoloji, neredeyse her şeyi birbirine bağlama ve akıllandırma amacını taşıyor. IoT için piyasadaki en iyi örneklerden biri, PC'niz veya telefonunuz üzerinden kontrol edebildiğiniz, alışkanlıklarınızı öğrenebilen akıllı termostatlar.

Doğru IoT cihazlarını seçerek evinizde her tür işi otomatik hale getirmeniz mümkün. Örneğin fitness izleyiciniz ışıkları kapattığınızda uykunuzu takip ederek sizi uyandırmak için doğru zamanı belirleyebilir ve kahve makinesiyle termostata devreye girme talimatı verebilir. Xbox One'ınızın Kinect kamerası, siz işteyken evinizi izleyebilir ve şüpheli bir şey olduğunda sizi uyarabilir; buzdolabınız eksik olan şeyleri alışveriş listenize ekleyebilir.

Windows 10 ve IoT ilişkisi

Windows 10'un bu teknolojide nerede yer aldığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basit; her yerde. Windows 10 bize yalnızca görünümü hoş bir arayüz sunan işletim sistemi değil. Microsoft, işletim sisteminde yaptığı değişikliklerle onu hiç olmadığı kadar esnek hale getirdi. Windows 10 sayesinde geliştiriciler, her tür cihaz için uygulama geliştirebiliyorlar. Bu cihazlar, bağlı oldukları cihazlara göre çalışma yöntemlerini de değiştirebiliyor. Örneğin Continuum adlı teknoloji, Windows'lu telefonların bir klavye ve monitöre bağlandıklarında PC gibi çalışmalarını sağlıyor. Örneğin mobile yönelik Outlook, ekrana bağlandığında PC'dekine benzer bir görünüme bürünüyor.

Sonraki Sayfa 1 / 2

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER