Apple MacBook İncelemesi (2016 model)

0
23

apple-macbook-2016-inceleme-giris

Apple’ın en ufak tefek dizüstü bilgisayarı MacBook’u inceliyoruz, ayrıntılarına ve sunduğu deneyime yakından bakıyoruz.

Kesintisiz en uzun süre en hafif taşınabilir dizüstü bilgisayar olarak piyasada kalan MacBook Air belki de Apple’ın tartışmasız lider olduğu en önemli ürün gamıdır. Hafif ve ince olmasının yanı sıra makul bir performansı çok iyi optimize edilmiş macOS ile birlikte sunan Apple, pil ömrü konusunda da rakipsiz.

MacBook: Zarif ve uzun pil ömürlü

Pil ömrü konusunda iddialı olan 13 inçlik MacBook Air modelinin altında kalsa da biraz daha ufak tefek ve 11,6 inçlik MacBook Air’a daha iyi ekranlı bir alternatif olarak karşımıza çıkan MacBook, 910 gram ağırlığında ve 12 inçlik bir retina ekrana sahip şekilde geliyor. Elbette en büyük değişiklik işlemcide. Çift çekirdekli Core i5 işlemcilerden fansız soğuyan Intel Core m işlemcilere geçişi simgeleyen MacBook, macOS sayesinde çok akıcı bir deneyim sağlıyor.

Bizim test ettiğimiz model, 2016 yılının başında yenilenerek piyasaya sürülen en düşük modeldi. Core m3-6Y30 işlemci ve 8 GB bellekle donatılan bu bilgisayarda 256 GB SSD var. Kasasının önemli bir kısmı ise pille dolu. Fansız tasarıma imkan veren Core m işlemci aynı zamanda ufacık ana kartıyla pile bolca yer bırakmış durumda.

Farklı klavye tasarımı, tek yuva

MacBook’un en farklı yanı yalnızca bir tane C tipi USB yuvasına sahip olması, buradan şarj olması ve tüm diğer cihazlara C tipi USB ve buraya bağlanabilecek adaptörlerle bağlanması. Bu ilk başta fazla ileri seviye bir girişim olsa da insanları daha fazla açık bir standart olan ve birçok farklı özelleştirilebilir bağlantı şekline dönüşebilen C tipi USB’ye yönlendirmesi için sert bir adımdı. Şimdi ise Thunderbolt 3.0 bile C tipi USB kullanıyor.

Klavye ise yazması bir süre alışma gerektirdiği için ilk başta büyük bir memnuniyet sağlamıyor; fakat sunduğu basış ve tepki deneyiminin iyi olduğunu söylemeliyiz. Bu şekilde daha ince formlarda tam boyutlu ve daha kaliteli klavyelere merhaba diyor, bunun ilk örneğini de Apple MacBook’ta görebiliyorsunuz.

Apple MacBook 2016 teknik özellikler

  • İşlemci: Intel Core m
  • Bellek: 8 GB 1.866 MHz LPDDR3
  • Depolama: 250 GB SSD
  • Ekran: 2304×1440 piksel Retina IPS LCD
  • Kablosuz: 802.11b/g/n/ac
  • Bluetooth: 4.0
  • Ağırlık: 910 gram
  • Pil: 41,1 Wh Li (~10 saat online pil ömrü)
  • Fiyat: 5.309 TL KDV dahil (burada incelenen model)

Apple’ın web sitesinde ürünün ayrıntılarına ulaşmak için bu sayfaya bakabilir, güncel fiyatı görmek için ise buraya tıklayayabilirsiniz.

Sonrası Apple MacBook İncelemesi (2016 model) Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER