Bilgisayarınızı, Herhangi Bir Televizyona Nasıl Bağlarsınız?

0
9

Eski televizyonunuz sadece VGA ve komponent bağlantı noktalarına sahipse ama yüksek çözünürlüklere de destek veriyorsa(8-9 yıl önce piyasada bolca bulunan televizyon ve monitörlerden bahsediyoruz), TV’niz ve yeni PC’niz arasında bir uyumsuzluk yaşanabilir.

Çünkü VGA bağlantınız yüksek çözünürlükleri destekleyemez. Yüksek çözünürlük elde etmek HDMI ve Display Port tarzı mimari gerekir. Neyse ki söz konusu dijital sinyalleri, televizyonunuz ile uygun biçimde analog sinyale veya farklı dijital sinyallere çevirecek adaptörler bulunur.

Dijital dönüştürücüler

Aklınıza herhangi bir yerde satılan 10 TL’lik yapılar gelmesin. Bu ucuz yapılar VGA ve DVI-I arasında pek performanslı olmasa da iletişim kurabilirler ama yapabildiklerinin hepsi budur. Soluk renkler, düşük parlaklık ve performans gibi sorunların üstesinden gelemezler. 1920X1080 performans elde ettiğinizi düşünürsünüz ama gerçek HD mimarisinin soluk bir yansımasıdır. Başta belirttiğimiz adaptörler ise elektriğe ihtiyaç duyan çok daha ayrıntılı mimarilerdir. Onları uzaktan gördüğünüzde bir modem sanabilirsiniz. Tercihinize göre kompozit, HDMI, DVI-I ve DVI-A teknolojilerine destek verirler.

televizyonSöz konusu cihazların fiyatları 20 ila 50 dolar arasında değişebilir. Bu fiyat, marka ve çoklu destek gibi kriterlere göre değişiyor. Bu dönüştürücüler sayesinde tam HDMi ve dijital DVI desteğine çok yakın performans ve kalite elde edebilirsiniz.

Televizyonunuz veya monitörünüzün düz panel bir LCD olduğunu varsayalım. Sadece VGA veya kompozit(çıkış cihazının arkasında bulunda 3 haneli yapı) çıkışa sahipse 1366×720 veya 1920×1080 HD biçimlerini destekleyecektir. Elbette böyle bir monitörden 4K performans bekleyemeyiz. 4K formatı destekleyen bir dijital dönüştürücünün olduğunu da sanmıyoruz. Yapmanız gereken şey TV veya monitörünüzdeki VGA kablosunu dönüştürücünün bir yanına takmak, diğer taraftan ise HDMi veya DVI kablosunu ekran kartınızın çıkışına yönlendirip, cihaza elektrik vermek ve onu çalıştırmak olacaktır.

Daha sonra farenizin sağ tuşuna basına basın ve “Ekran çözünürlüğü” ibaresini tıklayın. Varsayılan çıkış cihazını(televizyon veya monitörünüzün modeli) seçin ve istediğiniz çözünürlüğü belirleyin. Hepsi bu kadar. Artık asgari sinyal sorunuyla, optimal keyif elde edebilirsiniz. Ancak söz konusu yöntemin doğrudan HDMi bağlantısı kurmak kadar verimli olamayacağını da belirtmeliyiz. Yine de son derece keyifli bir kullanıcı deneyimi yaşayacağınıza eminiz.

Sonrası Bilgisayarınızı, Herhangi Bir Televizyona Nasıl Bağlarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER