Linux İşletim Sisteminde SD Kartınıza Nasıl Format Atarsınız?

0
12

Pek çok kullanışlı özelliğine, açık kaynak kodlu olmasına ve kesinlikle ücretsiz olmasına karşın, Linux’de işler Windows’daki gibi yürümüyor. Programcılık dillerinin öne çıktığı Linux’da, SD kartı formatlamak biraz daha karışık bir eylem.

Özellikle RaspBerry Pi 3’ün ortaya çıkmasından sonra Linux hakkında daha çok soru sorulmaya başladı. Ne de olsa çok satan cihaz, Linux mimarisinden faydalanıyor. RaspBerry Pi 3, geleneksel sabit diskle donatılmamış zira boyutları bunun için elverişli değil. Bu nedenle SD veya MicroSD teknolojilerinden yararlanmalısınız. SD kartınıza nasıl format atacağınızı adım adım açıklıyoruz.

Flash sürücünüzü cihaza takın ve komut girin

Flash sürücünüzü cihaza takın ve komut satırında ‘lsblk’ yazın. Şuna benzer bir tablo ile karşılaşacaksınız(elbette flash sürücü ismi değişik olabilir, lütfen buna dikkat edin)

AME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sdb 8:16 1 3.8G 0 disk
├─sdb2 8:18 1 2.4M 0 part
└─sdb1 8:17 1 1.5G 0 part /media/sandisk

Şu komutla cihazın ismini değiştirebilirsiniz: Aşağıdaki komutla blok cihazınızın adıyla değiştirin: sudo parted /dev/sdb

Partition(Bölümleme) Tablosu yaratın

Diski kullanabilmeniz için bir çeşit tablo yaratmanız şart. Şu komutu girin: (parted) mklabel msdos

Bir bölümleme tablosu oluşturduysanız, birden çok da oluşturabilirsiniz. Ya da tek parça tercih edebilirsiniz. Size kalmış. (parted) mkpart primary fat32 1MiB 100% komutu işinizi görecektir.

Hangi diske yükleme yapılacağını belirtin

(parted) set 1 boot on komutu ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkış yapın

(parted) quit ile çıkın.

Formatlama işlemi

SD kartınızı biçimlendirmek için önce “lsblk” komutunu girin ve sudo mkfs.vfat /dev/sdb1 komutunu kullanın. ‘sdb1’ ile sürücünün bölümünü değiştirdiğinizden emin olun. ‘Sdb’ bölümünün kendisini değil “sdb1” biçimlendireceksiniz, lütfen bunu unutmayın.

Yeni diskinizi keyifle kullanabilirsiniz.

Sonrası Linux İşletim Sisteminde SD Kartınıza Nasıl Format Atarsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER