Apple iPhone’a Özel Bir Yapay Zeka Çipi Geliştiriyor Olabilir

0
2

Apple’ın bu sene duyuracak olduğu yeni iPhone modelinde kullanılmak üzere özel bir yapay zeka çipi geliştirdiği söylentileri ortalarda dolanıyor.

Apple Neural Engine adı ile ile bilinene yapay zeka çipinin telefondaki yapay zeka tabanlı işlemleri gerçekleştirerek işlemci ve grafik işlemcisindeki yükü azaltması hedefleniyor. Yüz, ses ya da iris tarama gibi yüksek işlem gücü gerektiren işlemlerde işlemci yerine bu çip görev alacak.

Çipin bu sene tanıtılacak olan modelde bulunacağı ya da bulunmayacağı tam bir muamma. Bazı iPhone prototiplerinde bu çipin bulunduğu söylentiler arasında yer alıyor. Bir süredir Tim Cook’un artırılmış gerçeklik üzerine yaptığı beyanatlar şirketin yeni telefonunda artırılmış gerçeklik özelliklerini ön plana çıkaracağının bir sinyali olabilir. İşlemciyi bir hayli yoran artırılmış gerçeklik işlemleri bu çip üzerinden yönetilebilir.

Şirketin bugüne kadar yaptığı tek yapay zeka girişimi Siri. 5-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan WWDC geliştirici konferansında Siri’nin Amazon Echo ya da Google Home benzeri bir hoparlör sisteminde yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Sonrası Apple iPhone’a Özel Bir Yapay Zeka Çipi Geliştiriyor Olabilir Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER