Chrome, Opera ve Firefox’ta Otomatik HTML Oynatıcıyı Nasıl Kapatırsınız?

0
16

Pek çok kullanıcı, kullandıkları tarayıcıda- Chrome başta olmak üzere- otomatik olarak oynatılan videolarla ilgili sorunlar yaşıyor. İstenmeyen yerlerde karşımıza çıkan videolar gerek internet kotasını tüketiyor gerekse performans sorunlarına neden oluyor.

Şunu unutmayalım; günümüzün tarayıcılarının çoğu Adobe Flash tabanlı videoları doğal olarak engelleme özelliği ile birlikte geliyor. Maalesef, pek çok web sitesi şimdi Flash ayarlarınıza bakılmaksızın oynatılacak reklamları, videoları ve diğer içerik türlerini görüntülemek için HTML5 kullanıyor. Sayfa yüklendiğinde videolar sorgusuz sualsiz başlıyor.

Chrome

Chrome işletim sistemi kullanıyorsanız Disable HTML5 Autoplay eklentisini edinmeniyi öneririz. Eklentiyi yükledikten sonra video yüklenecek ama size izleyip, izlememe seçeneği sunacaktır.

Söz konusu eklentiyi şu bağlantıdan indirebilirsiniz:

https://chrome.google.com/webstore/detail/disable-html5-autoplay/efdhoaajjjgckpbkoglidkeendpkolai?hl=en

Firefox

Neyse ki Firefox’da herhangi bir eklenti yüklemeye ihtiyacınız yok.

URL çubuğuna about: config yazın ve “I’ll be careful, I promise” ibaresini tıklayın.

Media.autoplay etiketli dizini arayın ve seçeneği kapatmak için çift tıklayın.

Opera

Opera ve Chrome benzer mimarilere sahip. Bu nedenle söz konusu uzantıyı indirip keyfinize bakın. Söz konusu eklentiyi, şu bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://addons.opera.com/en/extensions/details/disable-html5-autoplay/?display=en

Maalesef söz konusu seçenekler Edge, Internet Explorer veya Safari tarayıcılarda çalışmıyor. Bu tarayıcılarda, HTML5 videolardan kurtulmak için farklı opsiyonları denemek zorundasınız. Ne yazık ki hem Microsoft hem de Apple zamanın geride kalmış durumda: Ne Edge ne Internet Explorer ne Safari, HTML5 videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyebiliyorsunuz. Bu tarayıcılardan birini kullanıyorsanız, söz konusu opsiyonu elde edemezsiniz.

Sonrası Chrome, Opera ve Firefox’ta Otomatik HTML Oynatıcıyı Nasıl Kapatırsınız? Hardware Plus – HWP – Teknoloji, Ürün İnceleme, İnternet, Sosyal Medya, Popüler Teknoloji ve Videolar ilk ortaya çıktı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER